Belediye Başkan Adaylarının Eğitim ile İlgili Projeleri!

Yorum Yok

29 martta tüm yurdumuzda yerel yönetimlerin yönetici kadroları seçimi var. Hemen her adayın, yapmayı vaad ettiği projeler gerçekçi mi onu zaman gösterecek. Yalnız Destek eğitimi olarak bizlerin yeni belediye başkan adaylarının eğitim ile ilgili projelerini duymak isteriz.

Kocaeli CHP belediye başkan adayı Sefa Sirmen’in Kuran kursu projesinin yanında, eğitim ile ilgili ayırıcı projesi var mıdır bilmiyoruz ama adayların en azından proje geliştirme ekiplerinin bir bölümünü eğitim uzamanlarından oluşturmasının gerekli olduğuna inanıyoruz. Eğitimin sorunlarını yalnızca din eğitiminin sorunları olarak belirleyen bir zihniyetin çağdaş dünyadaki yerini sorgulayacak olan da yine çağdaş, aydın insanlardır.

Avrupanın Almanya, Fransa gibi bir çok ülkesinde yerel yönetimlerin (Belediye) Eğitim-öğretim uygulamalarının nedenli içerisinde olduğunu araştırmak gereklidir. Belediyelerin hele de laik bir ülkenin, Devletin yurttaşların din ve vicdan kimliklerine eşit uzaklıkta olması gerektiği anlayışına rağmen böyle projelerle oy avcılığı peşinde olması düşündürücüdür.

Çağdaş ülkenin insanı, kendisinini demokrasi içi bireyi olarak görmenin sadece seçim sandığı olmadığını iyi bilir. Demokrasinin özü katılımın yoğun olarak yaşamın her alanında sivil ve yurttaş bilinci olduğunu da bilmek gerekir. Olmayan projelerin, eksik ya da gerçekçi olmayan vaadlerin de aslında vatandaş hafızasının güçsüzlüğünden kaynaklandığını bilmek gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir