ÇANAKKALE SAVAŞI İLE İLGİLİ YAZI

19 yorum

                                                                    ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ
18 Mart tarihi bir anma günü değil bir yaşama günüdür. İşgalci devletlere karşı verilmiş inanılmaz bir savaşı anlama ve bilme günüdür. Çanakkale Şehitlerini Anma günü olarak anlamı çok yüksek olan bir günü iyi anlamak için tarihi gerçekleri iyi anlamkta yarar vardır. Bu ndenle bu yazıyı sizlerle paylaşıyoruz. Çanakkale Savaşı, dünya tarihi sayfalarında önemli bir yere sahiptir. Bu önem günümüzde de yansımasını ve ilgi artışını devam ettirmektedir. Avrupa büyük devletlerinin önceden beri en önemli isteklerinin; Çanakkale Boğazı’nı savaş gemileriyle zorlayarak aşma, böylece İstanbul’a kavuşma özlemi olduğu bilinmketedir.

I. Dünya Savaşı’nın 1914 yılında başlamasıyla birlikte, İtilaf devletleri bu isteklerini gerçekleştirme fırsatının doğduğuna inandılar. Bu durum Fransa ve İngiltere’nin işbirliği yaparak 3 Kasım 1914 günü alacakaranlıkta Bozcaada’dan Boğaz’ın ağzına doğru yaklaşmasını da beraberinde getirdi. Buradan istihkamlarımıza doğru ateş açtılar, İngilizler Seddülbahir ve Ertuğrul tabyalarını, Fransızlar da Anadolu yakasında Kumkale ve Orhaniye tabyalarını havantopu ile dövdüler. Cephaneliğimize isabet eden top mermisiyle on bir ton barut havaya uçtu, subay ve erlerimiz şehit düştü, İngiliz Donanma Komutanı Amiral Carden Çanakkale önlerinde gösteriler yaptı, düşman denizaltıları boğazı geçmeye kalktılar.

Bir Fransız denizaltısı, 24 Kasım 1914 günü boğaz sularında görüldü. Bu denizaltıyı gören topçularımız düşman üstüne ateş yağdırmaya başladı. 2 Aralık günü İngiliz denizaltısı da bir deneme yaptı. Derinden engelleri aşarak Boğaz’a girdi. Yedi yüz elli metre ilerde bulunan Mesudiye zırhlısına torpil atarak bu gemimizi batırdı. Zırhlımızda bulunan subaylardan on’u ve erlerimizden yirmi dördü şehit düştü.

19 Şubat 1915 günü düşman savaş gemileri öğleye kadar uzun menzil­li bir bombardımana girişti. Boğaz’a iyice sokuldular. Tabyalarımız akşama doğru düşman savaş gemilerine karşılık verdi. Ertuğrul ve Orhaniye tabyalarından atılan ateş karşısında düşman oldukça bocaladı.

İtilaf devletleri gemileri diledikleri gibi ilerleyemiyor, amaçlarına ulaşamıyordu. Lodos fırtınasını başarısızlıklarının nedeni olarak görüyorlar­dı. Havalar düzelince yeni saldırılar düzenlendi. Yine sonuç alınamayınca düşman gemilerine komuta eden Amiral Carden görevden alındı. Yerine 17 Mart 1915 günü Robeck atandı. Yeni komutan 18 Mart 1915 günü donan­mayla Boğaz’a saldıracağını, yakında İstanbul’da olacağını Londra’ya bildir­di.

Bu arada Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanı Albay Cevat Çobanlı 17/18 Mart gecesi boğaz’a mayın hattı döşenmesi emrini verdi. Aldığı emir gereği Binbaşı Nazmi Bey Nusret Mayın gemisi ile o gece yirmi altı mayın, Boğaz’a on birinci hat olarak döşendi. Boğaz’daki mayın sayısı on bir hat olarak 400′ü aşmıştı.

18 Mart 1915

İngiliz ve Fransız savaş gemilerinden oluşan, o dönemin en büyük deniz gücü, üç filo olarak sabahleyin Çanakkale Boğazı’na girdi.

Bu donanmanın ilk grubunu oluşturan filoda, İngilizlerin Queen Elizabeth zırhlısı ile İnflexible, Lord Nelson ve Agamemnon savaş gemileri bulunuyordu.

İkinci grupta İngiliz Kalyon Kaptanı komutasında Ocean, İrresistible, Wengeance Majestic gibi savaş gemileri yer almıştı. Üçüncü filo ise Prince, Bouvet, Suffren gibi Fransız savaş gemilerinden oluşuyordu.

İngilizler ve Fransızlar zayıf Türk savunmasını kolayca susturarak Boğaz’ı kolayca geçebileceklerim umuyorlardı. Bu umut ve güvenle 18 Mart 1915 günü düşman savaş gemileri şiddetli bir ateşe başladılar. Rumeli Mecidiyesiyle merkez bataryaları şiddetli bir ateşe tutuldu. Boğazdaki düşman gemileri Hamidiye istihkamlarına yüklendi. Bunu gören Dardanos bataryaları ateşi üzerlerine çekmeye çalıştı. Az sonra, tüm gemiler, Dardanos’a saldırdı. Dardanos tabyamız saldırılara şiddetle karşı koydu. Bu arada Mesudiye tabyası da ateşe başlamıştı. Mesudiye üzerine ateş açılınca Hamidiye onun yardımına koştu. Bu arada kıyı bataryalarımız düşman üstüne ateş yağdırmaya başladılar. Bunalan düşman kaçmak isterken topçu atış­larıyla karşılaşıyordu. Düşman gemilerine göz açtırılmıyordu. Karşılıklı bu korkunç bombardıman bir saat kadar sürdü. Bu karşılıklı bombardımanı bir yabancı yazar şöyle anlatıyor:

19 . Yorumu var. Siz de Yazın: “ÇANAKKALE SAVAŞI İLE İLGİLİ YAZI”

 1. Çanakkale Savaşları ile ilgili yazdığınız bu yazı, tarihi gerçekler açısından çok önemli. Çanakkele Destanı için neler yazılmaz ki? Çanakkale Savaşı bir savaş değil bir Çanakkale Efsanesidir. Çanakkale boğazından geri gönderilen işgalcilerin de hikayesidir.

 2. Çanakkale Destanı şiiri

  Çanakkale Zindandır düşmana
  Geldikleri gibi gideceklerdi
  Atamız böyle dediğinde
  Düşmanlar ona gülmüşlerdi.

  Çanakkale Savaşı
  Destanımızdır bizim
  Bütün dünya öğrendi,
  Bu zafer halkımızın.

  Gün geldi yine dayandı,
  Çanakkale geçilmeyecek,
  Değil mi ki “Yurtta Sulh Cihanda sulh”
  Barış bizimle bozulmayacak.

  Ey gençlik uyuma
  Çanakkale Destanını iyi oku
  Zafer nedir öğren ki
  Düşman girmesin yurduma

 3. Çanakkale Savaşı ile ilgili Muzaffer beyin yazdığı şiir çok güzelmiş, teşekkür ederim Muzaffer bey.

 4. Çanakkele Zaferi için söylenmiş en iyi yazılar henüz yazılmamış olanlardır.

 5. Vatanımızı her zaman koruyacağız. Biz birlik olursak dünya gelse üstümüze yurdumuz bağımsız kalır.

 6. Çanakkale İçinde Vurdular Beni

  anakkaler içinde vurdular beni
  ölmeden mezara koydular beni
  ooofff gençliğim eyvah..

  çanakkele içinde aynalı çarşı
  ana ben gidiyom düşmana karşı
  ooofff gençliğim eyvah..

  çanakkale içinde bir dolu testi
  analar babalar umudu kesti
  ooofff gençliğim eyvah..

 7. ÇANAKKALE BURASI

  Çanakkale burası bize derman bitmez
  Düşmana ise dertler bitmez
  Yurdumuzu almaya gelmişler
  Düşman bu kolay kolay akıllanmaz

  Nice destanlar yazdık yine yazarız
  Vatanımızı korumaya herzaman varız
  Şimdi kavga etsek bile her zaman
  Bir oluruz birlik olur sizi yine yeneriz

  Temel Mankır

 8. Yazılar çok güzel de yazım yanlışları var. Bazılarını bilmiyorum.ÖRNEK:
  Kum kale. Bu nedir.

  1. Betül Kumkale olacak. Yazıda belirtilmiş zaten. Kumkale Tabyası diye..
   Tabya: Bir bölgeyi savunmak için yapılan ve silahlarla güçlendirilen askeri yapıdır.

 9. AtaLARIMIZ BU YURDU SAVUNDULAR BİZİM İÇİN VE ARTIK BU YURDU BİZ KORULYACAĞIZ!!!!!!!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir