Son Haberler
Anasayfa / EĞİTİM HABER / UZMAN ÖĞRETMENLİKTE SON DURUM

UZMAN ÖĞRETMENLİKTE SON DURUM

UFUKTA UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVI GÖZÜKÜYOR!
Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı doğrultusunda yeniden düzenlenen, öğretmenlikte kariyer basamaklarında yükselmeyi belirleyen kanun tasarısı, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda kabul edildi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, yeni düzenlenmenin, Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçeleri dikkate alınarak hazırlandığını, tasarının yasalaşmasının uygulamanın devamı açısından önemli olduğunu vurguladı.
Tasarıya göre, öğretmenlik mesleğinde yükselmede dikkate alınacak değerlendirme puanının yüzde 20’sini yükseköğretim ve lisansüstü durumu, yüzde 5′ini sicil notu, yüzde 20’sini bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler, yüzde 50’sini ise sınav puanı oluşturacak.

Uzman öğretmenlik sınavına katılacaklarda, adaylık dönemi hariç olmak üzere ”öğretmen” unvanıyla en az 10 yıl, başöğretmenlik sınavında ise ”uzman öğretmen” unvanıyla en az 5 yıl görev yapma şartları aranacak.

Sınav 100 puan üzerinden değerlendirilecek. Sınavda 70 ve üstü puan alanlar değerlendirmeye hak kazanacak. Kriterler ve sınav puanının birlikte değerlendirilmesinin ardından 50 ve üstü puan alanlar başarılı sayılacak.

Öğretmenler, yurt içi yüksek öğretim kurumlarından ya da bunlara denkliği kabul edilen yurt dışı yükseköğretim kurumlarından en az lisans düzeyinde mezun olanlar arasında Milli Eğitim Bakanlığı’nca seçilecek.

Ders kitabı ve eğitim araçlarına ilişkin uygulamaları düzenleyen 3. maddede yapılan düzenlemeyle, ders kitabı dışında kullanılacak eğitim araçlarının belirlenmesi okul yönetimlerine bırakıldı.

Daha önceki uzman öğretmenlik Sınav Soruları:

Hakkında Destekegitimi

6 yorum

 1. Tamamen siyasi bir partinin oyunu. Neden mi? Bir kaç yıldır uzman öğretmenlik uygulaması var. Peki ne değiştİ?
  Eğitimin kalitesi mi değişti? Uzman öğretmenler uzman olmayan öğretmenlere model olarak araştırmalar yapıp farklı teknikler mi geliştirdi. Öğretmene sen uzman değilsin benim çocuğumu uzman olan bir öğretmenin okutmasını mı istiyorum dedi? (Deseydi bile eğitimde bölünmeler-çatışmalar yaşanırdı)
  Hiç bir şey değişmedi tamamen siyasi bir partinin oyunu oldu. Sadece ne oldu uzmanlık ünvanını alan öğretmenlerde yararına inanmayıf fakat birkaç yıldır 100 TL ye yakın her ay paralar aldılar almaya devam ediyorlar ve bu sistemi uygulayan insanlar vebale girdiler. Kendi yandaşlarının bile eleştirdikleri bir sistem. Şimdi yeni bir sınav düşünülüyor, hem de önceki sınavda baraj60 iken şimdi 70 düşünülüyor yeni bir haksızlık ve dava konusu..Neden mi70? bu defa kişi sayısını azaltmaya gidiliyor sistemin devamlılığını sağlamak için….
  Çözüm: Performasa dayalı kariyer sistemi. son 5 yılın sicil notu okul müdürü gözlemi (okul müdürleri öğretmeni en iyi tanıyan kişilerdir)ve öğretmenin okulda yaptığı çalşmalar etkinlikler v.s. “Öğretmenin sınavda ne yaptığı önemli olmamalı sınıfta ne yaptığı önemli olmalı”….

  • Efe bey, Çözüm önerinize katılmıyorum.
   Çözüm Şu olmalı, İllaki uzman öğretmen yaratacaklarsa ve de samimi iseler:
   1- Uzman öğretmenlik 6 yıl eğitim gerektirir!
   2- Ön lisans mezunları uzman öğretmen olamazlar. Bunu çözmek için önce açık öğretim kanalıyla lisans mezunu olmaları sağlanmalıdır.
   3- Lisans mezunlarının yine uzaktan eğitim (Sınavla) yüksek lisans yapmaları sağlanır.
   4- Kazanan ve yüksek lisansı başarıyla tamamlayan alanına göre uzman olur.

 2. Samimi olduklarına inanmıyorum. Neden mi? Bilimsel olmalı. Şu anda yüksek lisans yapanlar uzman olmalı ve teşvik edilmeli ki öğretmen kendini geliştirsin yenilesin. Bu konuda öğretmene kolaylık sağlanmalı malesef zorluklar var.
  Uzman veya başöğretmen olanlarda emekliliğe kadar bu ünvanı hak etmiş mi olacaklar? Ben nasıl olsa bu ünvanı aldım diyip orada bırakmak isteyenlerde olabilir.
  Performasa dayalı kariyer sistemi öğretmeni sürekli yenileyecektir. Öğretmenin emekliliğe kadar yaptığı tüm etkinlikler projeler onun için puan olmalı ve süreklilik kazanmalı.
  Sağlıcakla…

  • Çok haklısınız Efe bey. Bir de tabi bu uzmanlık sıfatıyla birlikte görev ve alan farklılığı olması lazım değil mi? Mesela uzman sınıf öğretmeni her derse girmemeli değil mi? En azından uzman olmayan bir meslektaşından farklı bişey yapmalı değil mi? Nasıl ki pratisyen hekim göz doktorunun alanına karışmıyorsa veya genel cerrah üroloji uzmanının işine el atmıyorsa…. E peki bu uzman öğretmen diyelim ki uzman ingilizce öğretmeni, uzman olmayan ingilizce öğretmeninden farklı olarak ne yapacak ki? Şaştım valla. Biraz da güldüm yani şimdi… :)))

 3. Şimdi Nezihat’a katılıyorum. Genel cerrah ile pratisyen hekim aynı işi mi yapıyor. Ama uzman öğretmenle uzman olmayan öğretmen aynı işi yapıyor. Bu ne adletsizlik, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!!!!

 4. Uzman öğretmenlik sınavı için 10 yıl şartı da ayrıca başka bir handikap. Nedir bu öğretmenle uğraşmak anlamadımki? Uzmanlık adı üstünde ek bir uzmanlık eğitimi gerktirir. Durup dururken bir sınav yapacaksınız buyurun uzman oldunuz diyeceksiniz. Gülüyorum valla. O zaman tıp fakültesini bitirenler bir sınava girsinler kafadan uzman olsunlar. Gülme krizine gireceğim. Kaldırın artık şu saçmalığı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*