Alan Değişikliği İptali Mağdurlarının Çığlığını Kimse Duymuyor

 Alan Değişikliği İptaliOkulların açılmasına sayılı saatler kala yaklaşık sekiz bin sınıf öğretmeni büyük bir belirsizlik yaşıyor. 2012 yılında yapılan alan değişikliği ile birlikte tam bir yıldır derslere yeni alanları ile giren öğretmenler, Alan Değişikliği İptali kararıyla birlikte büyük bir mutsuzluk yaşıyor. Bütün uyarılara rağmen bakanlığın geçen yıl köklü bir reform adı altında uygulamaya koyduğu 4+4+4 sistemi ile birlikte 5.sınıfların, sınıf öğretmenlerinden alınması ile birlikte norm fazlası duruma düşen on binlerce öğretmen için çözüm olarak sunulan alan değişikliği uygulaması ise tam bir karmaşaya neden olmuş durumda. Ortada, bakanlığın neden olduğu tam 8292 mağduriyet bulunmaktadır.
Bu mağduriyetin çözüm yeri ise Milli Eğitim Bakanlığı olmasına rağmen; bakanlık, mağduriyet giderme yerine mağduriyeti daha da artırıcı bir uygulamayı seçmiştir.

Alan Değişikliği İptalini kararlılıkla uygulama yolunu seçen bakanlığı elbetteki anlıyoruz ama sorunun faturasını öğretmenlere ödettirmesini anlayışla karşılamamız mümkün değildir. Bu arada sosyal medyada yükselen çığlığa kulaklarını kapatan bakanlık ve yetkili sendikanın yeterli ve kararlı sorumluluk almayışını da hayretle karşılıyoruz.
Destekegitimi.com olarak bizlerin kulağını sağır eden bu çığlığı duyuyor ve duyurmayı görev sayıyoruz. Öğretmenlerimizin, yeni başlayan ders yılına mağdur edilmiş, umutsuz ve yılgın bir ruh hali ile girmesini normal karşılayamıyoruz.

İşte Alan Değişikliği İptali Mağdurlarının Çığlığı:
Bizler tam sayımız 8292 öğretmen üstelik de 2-20 yıl arasında değişen görev sürelerine sahip olan öğretmenler geçen yıl bağlı olduğumuz kurum olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın 4+4+4 sistemine geçişte fazlalığa çıkan öğretmenlere verdiği haktan yararlanarak alan değiştirdik. İhtiyaç doğrultusunda önümüze sunulan 2 alandan yeteneğimiz ve bilgimiz olan bir alanı tercih ettik. 1 yıl boyunca bu alanlarımızda görev yaptık bakanlığın bizden tamamlamamızı istediği kurslara katıldık ve başarıyla tamamladık. Kurum idarecilerimiz tarafından denetlendik ve başarılı olduğumuza dair sicil notu aldık. bakanlığın kurumlarımıza yolladığı müfettişlerin teftişinden geçtik ve yine bu işi başarıyla yapabildiğimize dair raporlar yazıldı. En önemlisi de öğrenci velilerimizden ne bize ne müdürlerimize ne de bakanlığın bilgi edindirme hattı diye geçen ama her veli tarafından öğretmen şikayet hattı olarak bilinen 147 ye başarısız olduğumuza dair şikayet almadık.

Peki biz neden mağdur olduk?
Maalesef geçen yıl görevde olan bakanımız Ömer Bey bize alan değişikliği hakkını verirken, bizim kendi iç yasamız niteliğinde olan Talim Terbiye Kurulu 80 sayılı kararındaki çizelge de gerekli yasal düzenlemeleri yapmayı unutmuş. (İhmal edilmiş demek istemiyorum) Bakanlıkta çalışan yüzlerce memurun da bu yasal düzenlemelerin eksik olduğu aklına gelmemiş. Bu memurların içerisine şube müdürleri, genel müdürler müsteşar ve yardımcıları da dahil. Durum böyle olunca ismini duyurmak isteyen 128 üyeli bir sendika da danıştay a dava açarak yürütmeyi durdurdu ve alan değişikliklerimize iptal kararı çıkardı.

Biz şimdi MEB e ve sendikalara diyoruz ki biz kafamıza göre alan değiştirmedik. Kurumumuza güvenmekle hata mı ettik?
Madem ki işin yasal kısmında eksiklik vardı o zaman MEB neden ve nasıl bu 8000 öğretmenin atamasını yaptı ve 1 yıl boyunca bu öğretmenleri çalıştırıp maaş + ek ders ücreti ödedi? 4+4+4 e gelebilecek tepkileri azaltmak için bu 8000 öğretmen kullanıldı mı? Yasal düzenlemeler uygun olmadığı halde bu atamaları yapanlar ve 8000 öğretmenin mağduriyetine aynı zamanda da mesleki itibar kaybına neden olanlar hakkında işlem yapılacak mı? 20 gündür söylememize rağmen isteklerimizi gerek bireysel gerek sendikalar aracılığıyla dile getirmemize rağmen neden hala eksik olan yasal düzenlemeler yapılarak alan değişikliği iptali isteğe bağlı uygulanabilecek hale getirilmiyor?

İnanın okulların açılmasına 3 gün kaldığı bu zamanda ben ne öğretmeniyim bu sene kimlerin dersine gireceğim isteyerek geçtiğim, başarıyla çalıştığım ve daha yıllarca çalışmak istediğim Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliğinde mi kalacağım yoksa yok biz seni bir yıl denedik olmadı diyen patron gibi MEB tarafından kapının önüne mi konacağım bilemiyorum. Tek bildiğim bir zamanlar ideallerimin peşinden giderek büyük bir aşkla başladığım öğretmenlik mesleğini seçmiş olmaktan duyduğum büyük pişmanlık…

Alan Değişikliği İptali Mağdurları Facebook Grubu

Share Button

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

10 Yorum

 1. sağol varol site yöneticisi..memlekette 8000 öğretmen can çekişiyor ama sesini duyan yok maalesef

 2. Kendi hatalarini bizi magdur ederek hice sayarak sessiz sedasiz ortbas ederek kapatmaya calisiyorlar.Hukukmus; yesinler….kargalar guler…..8000 gunahsiz insani magdur eden hukuk cezayi gerekli yere kesmemistir, cozum degil kaos olusturmustur.Meb inde isine gelmistir. bu insanlar yeterince sabir gosterdi..hala cozum yollari uygulanabilir…

 3. Stefan Zweig, Bir Politikacının Portresi’nde der ki;
  “Bir makamın değeri, onu elinde tutanın davranışına göre değişir.”
  işte bunun içindir ki biz alan değişikliği iptali mağdurları,bakanlığın değerinin artmasını istiyoruz.anlık düşüncelerle bakanlık yönetilmemeli diyoruz.

 4. Burasi Türkiye 8000 kisi bu bakanligin umrunda olacak bir sayi değil. Baska ulkede 100 ogrtmn bir araya gelse ulke gundemine oturur.

 5. 80ttkk değişsin alan değişiklikligi isteğe bağlı olsun her iki branş içinde kurs verilsin aileler mağdur olduk geri dönüş olmasın

 6. Bizler boşuna okuyup teknoloji tasarım öğretmeni olmuşuz ozaman herkes okuduğu alnada öğretmenlik yapsın lütfen.Burada dile getirmeniz gereken en önemli şey alanlarına bulundukları okulada yada en yakın yerde alnlarına döndürülmeleri.Ben birçok sınıf öğretmeninden kendim duydum istediğim yere tayin olabilmek için seçtim diye yada kim ne yapsın teknoloji tasarımı diye.Onlar yüzünden bir sürü arkadaşım ve ben norm fazlasıyız okulunu okuduğumuz derse giremiyoruz onlar giriyorlar.Buna sebeb olanlara hakkımı helal etmiyorum…

 7. ysk sözüm sanadır. SEN önce mezun olduğun alanı söyle bakayım. Bir çoğunuzun eğitimle alakası yok ordan burdan toplamasınız…..

 8. Böiümüm endüstriyel teknoloji öğretmenliğidir başkaları beni ilgilendirmez ben alanımın hakkını ararım mezuniyet yılım da 2006 dır istersen mailini yaz diplomamı tarayıp göndereyim sana..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir