Aracınızın Uzun Yol Bakımı

Yolculuk yapmayı planlayanlar özellikle uzun yol öncesi, araçlarına mutlaka Uzun Yol Bakımı yapılmalıdır. Tatil bitmek üzere. Yola çıkmadan önce gerekli araç bakımını yapanların dönüş için de araç kontrolünün yapmasında fayda var.

Önümüzde Kurban Bayramı tatili var. Bu arada hatırlatmakta fayda var; 2015 yılında Kurban Bayramı resmi tatili dört buçuk gün ve 23-27 Eylül tarihleri arasına denk geliyor. Muhtemel olarak, yarım gün tatil olan 23 Eylül Çarşamba günü tam gün yapılacaktır ve bayram tatili uzatmalarla birlikte 1 haftayı bulacaktır. Sonuç olarak Kurban Bayramında araçla yolculuk yapanların da uzun yol bakım yaptırmaları şart. Bu arada eğer kiralık araçla uzun yola çıkmak gerekirse mutlaka araç kiralama firmasına sıkı sıkı tembihleyiniz.

Uzun yola çıkacakların otomobil bakımları nasıl olmalıdır?
Otomobille uzun yola çıkıyorsanız öncelikle lastikleri garantiye almalısınız. Tek başınıza kaldığınızda olası lastik problemleri için stepne yani yedek lastik bakımlı ve kontrollü olmalıdır.

Uzun Yol olsun, kısa yol olsun lastik kontrolü yaparken otomobil lastiğinin havası ve diş derinliklerine dikkat etmelisiniz. Ayrıca otomobilin yetkili servisi tarafından Rot-Balans ayarları yapılmalıdır. Bu bakım ve kontrol hizmetinin içinde frenlerin kontrolü, motor yağı, elektrik aksamı ve radyatördeki antifrizin de kontrolü gereklidir. Otomobilinizin silecek lastiklerini kontrol edin ve silecek suyunun tamam olmasına özen gösterin.

Otomobil Lastiğinin ömrü nasıl uzatılır?
Otomobilinizin lastikleri erken mi yıpranıyor? Basit bazı önlemlerle lastik ömrünün uzatılacağını biliyor muydunuz?

Lastik Hava Basıncı
Lastikler için ideal hava basıncı değerlerine sadık kalınmalıdır. Aksi halde ileride tamiri güç lastik hasarları ve düzensiz ve erken aşınma sorunuyla karşılaşmanız mümkün. Öncelikle araç üreticisi tarafından belirtilen hava basıncına riayet edilmelidir ve hava basıncı lastik soğukken ölçülmelidir.

Aracınızın Uzun Yol Bakımı ve faydalı notlar için bu yazıya bakmanızı öneririz. Oldukça detaylı şekilde hazırlanmış olan ve Aracınızın Uzun Yol Bakımını Yaptırın başlıklı yazıyı okumak için tıklayınız.

Söz konusu yazıda ayrıca; Rot Ayarı, Balans Ayarı, Rotasyon (Yer Değiştirme), Diş Derinliği, Yük Miktarı ve Yükleme Biçimi, Fren Ayarı, Araç Kullanım Şartlarına Uygun Lastik Seçimi, Lastik Eşlemeleri, Yol ve İklim Şartları, Lastik Performansı ve Ömürleri ve sürücülerin işine yarayacak bazı önemli hatırlatmalar ve püf noktalarından bahsediliyor…

Detaylı Aracınızın Uzun Yol Bakımı anlatımı

Share Button

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

1 Yorum

  1. Araca uzun yol bakımı kesinlikle şart. Büyük firmaların avantajlı, indirimli bakım kampnyalarıından faydalanmak gerekli. Toyotanın bakım indiriminden çok kârım oldu beni. İlla ki yola çıkcağın zaman değil. Kurban bayramı gelmesine şurada ne kaldı. Bakımı şimdiden de yaptırmak mümkün bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir