ALTIN 449,83
DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
BIST 10,4091
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu

ARİSTOTELES KİMDİR KISACA HAYATI

02.04.2020
1.064
A+
A-
ARİSTOTELES KİMDİR KISACA HAYATI

Aristotehes MÖ 322 yılı ile MÖ 384 yılı arasında yaşamıştır. Ünlü bir düşünür filozof olarak bilinmektedir. Ancak devlet adamı, siyasetçi, matematikçi, fizikçi ve sosyolog kimlikleri de bulunmaktadır. Bu nedenle de Aristoteles hakkında bilgi sunacak ise ve onu anlamaya çalışacak isek hayatını çok yönlü bir şekilde ele almak lazımdır.

Aristoteles’ in babası bir tıp hekimi olduğu için küçük yaşta tıp alanına merak salmıştır. Bu nedenle tıp bilgileri babasının kendisini eğitmesinden gelmektedir. Ancak eğitim amacı ile Atina’ ya gittiği zaman Platon’ un öğrencisi olarak buradaki çalışmalara katılacaktır. Ünlü bir filozof olacak ve günümüze kadar gelen çalışmaların isim babası olarak hala varlığını sürdürecektir. Bilim antik düşünce yapı sistemi ile Aristoteles tarafından ele alınmıştır. Platon’ un kurmuş olduğu okulda eğitim almış ve hocasının ölmesinin ardından bu okulda hocalık yapmıştır.

Aristoteles’ in bilimin ışığında kendi düşünceleri mevcuttur. Ancak Eflatun’ dan da zaman zaman etkilenmiştir. Hocasının izinden gittiğini birçok çalışmalarında görmek mümkündür. Bazı koşullarda hocasının düşüncelerini yansıttığını ve bilginin ışığında bu izleri devam ettirdiğini söylemek mümkündür.

Aristoteles’ in günümüze kadar ulaşmış eserlerinde felsefe, politika ve siyaset bilimi ağırlıklı temeller görülmektedir. Diyalogun temel alındığı ve karşılıklı konuşmaların benimsenmiş olduğu eserlerini söylemek mümkündür.

Aristoteles’ in Eğitim Hayatı

Aristoteles MÖ 384 yılında Stageria’ da doğmuştur. 18 yaşına gelmeden babasından tıp eğitimleri almıştır. Gene 18 yaşını doldurmadan genç yaşta eğitimin ışığında Atina’ ya gelmiş ve burada Platon ile tanışmıştır. Platon’ un öğrencisi olmuştur. O dönem Platon’ un kurmuş olduğu okulun ismi Akademia’ ya öğrenci olarak girmiştir. Kısa süre içerisinde hocasının dikkatini çekerek, o öldükten sonra da Akademia’ da 20 yıl hocalık yapmıştır. Sonrasında Akademia okulunun bir benzerini Assos’ ta ve Midilli’ de kurmuştur. Her iki kurmuş olduğu okulda da kendisi ders vermiştir.

MÖ 343 yılında Büyük İskender’ in hocası olmuştur. Büyük İskender’ e özel eğitimler vermiştir. Saray’ da özel hocalık yapması Atina halkı tarafından hoş karşılanmamıştır. Bu nedenle Atina’ yı terk etmek durumunda kalmıştır. Ancak on yıl sonra yeniden Atina’ ya dönerek Liseum okulunu kurmuştur. Burada kurmuş olduğu okulda hocalık görevini yürütmüştür. Bu okul felsefi değerleri temel alan bir okul olarak bilinmektedir.

Aristoteles’ in Eserleri

Organın isimli eseri mantık disiplinini felsefik bir dil ile açıklar. Aristoteles’ in ilk eseridir.

Metafizik ve İlk Felsefe isimli kitapları da fizik biliminin ışığında fesefik bir bakış açısı ile yazılmıştır. Ruh Üzerine isimli kitabı, ruhsal sorunları incelenmesi üzerine yazılmıştır. Hayvanlar üzerine, isimli eseri, Hayvanlar üzerine yazılmış olan bir tıp kitabıdır. Fizik isimli eserinde doğayı incelemektedir. Doğada bulunan elementler hakkında bilgi sunulmaktadır. Eudemos Ahlakı ve Atinalılar Devleti olarak siyaset kitapları da mevcuttur. Politika isimli kitabı adından da anlaşılacağı üzere politika hakkında bilgi sunmaktadır. Rhetoriika isimli kitabı da sanat tarihi üzerinde çalışmaların incelendiği eserlerin toplamıdır.

Görüldüğü üzere Aristoteles profesyonel anlamda kendini geliştirmiş ve kendisini hayatı boyunca hem öğrenmeye adamış hem de öğretmeye adamıştır. Vermiş olduğu eserler ve yazmış olduğu kitaplar, kurmuş olduğu okullar bu konu hakkında en büyük bilgileri sunmaktadır. Aristoteles’ in eserlerinde tuh arayışı, ahlak ve erdem arayışı, devletin temellerini oluşturan toplumun nasıl erdemli ve düzenli olmasına yönelik arayışları ele alınmaktadır.

Destekegitimi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.