Aziz Sancar Kimdir? Kısaca Hayatı

Türkiye’nin gurur kaynağı, dünyaca ünlü bilim insanı Aziz Sancar, 1946 yılında Mardin’in Savur ilçesinde doğdu. Çiftçilikle geçimini sağlayan ailenin sekiz çocuğundan yedincisidir. İlk, orta ve lise tahsilini Mardin’de tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’e girmiş ve fakülteyi 1969 yılında birincilikle bitirmiştir. Mezuniyetten sonra bir süre hekimlik yapmış, sonrasında NATO-TÜBİTAK bursu ile önce Johns Hopkins Üniversitesi, ardından Dallas Teksas Üniversitesi’ne gitmiştir. ABD’de moleküler biyoloji alanında yaptığı çalışmalarda danışmanı Claud Rupert ile birlikte fotoliyaz olarak adlandırılan bir geni klonlamış ve genetik mühendisliği ile bakterilerde çok yüksek oranlarda çoğaltmıştır. Bu genin kodladığı enzim, ultraviyole ışıkları ile haraplanan DNA’yı onarıyor… Dr. Sancar, bu buluşuyla önce yüksek lisans, ardından da 1977’de doktora derecesi  almıştır.

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalıştığı 1977-1982 yılları arasında, DNA onarımı dalında doçentlik tezi verdi. Aziz Sancar, 1997 yılından sonra Biyokimya ve biyofizik alanında yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır.

Aziz Sancar, DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi üzerine çalışmalarda bulunmuş ve 415 bilimsel makale ile 33 kitap yayımlamıştır. Kanser tedavisinde sirkadiyen saat kullanımıyla ödüller alan Sancar, 2001 yılında Amerikan Kimya Cemiyeti tarafından verilen Kuzey Carolina Seçkin Kimyager Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Sancar, 2005 yılında bilim dünyasının en prestijli üyelikleri arasında gösterilen ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilmiştir. Bu akademiye seçilen ilk Amerikalı Türk unvanına sahiptir.

Aziz Sancar 2005 Nobel Ödülü

DNA’nın onarılması ile ilgili yaptığı çalışmalar nedeniyle Aziz Sancar, Amerikalı Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile birlikte, 2015 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü.

Aziz Sancar’ın Aldığı Bilim Ödülleri

1984 yılı ABD Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) Genç Araştırmacı Ödülü
1990 Amerikan Fotobiyoloji Derneği (American Society for Photobiology) Ödülü
1995 ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institutes of Health) Ödülü
1997 TÜBİTAK Bilim Ödülü
2004 ABD Fen ve Sosyal Bilimler Akademisi (American Academy of Arts and Sciences) Ödülü
2005 ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesi
2006 TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) üyesi
2007 yılı Vehbi Koç Ödülü
2015 Nobel Kimya Ödülü

Kaynak: Aziz Sancar Kimdir? Kısaca Hayatı

Share Button

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

1 Yorum

  1. En kısa Aziz Sancar yazısı bence bu olmuş. Tebrikler. Fakat bana Aziz Sancar sözleri de lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir