Borç Belasından Kurtulmak

Borç Belasından KurtulmakBorç Yiğidin kamçısıdır atasözü ancak anlamlı borçlanmalar için geçerli. Borç ödeme sorunu yoksa, borç ödemek için olanak varsa… Hele de günümüzde  borçlanmadan önce borcun nasıl ödeneceği ile ilgili en küçük kuşku bırakmamak gerekli. Elbetteki mümkün değilse, sağlık sorun gibi acil borçlanmalar için geriye nasıl öderim derdinde olamaz insan. Bununla birlikte borç bir senet ya da çek karşılığı alındıysa, ödemede gecikilen her gün için faiz bindiriliyorsa işler epeyce kötüye gidiyor demektir.

Borçlu Kişi Tümüyle Çaresiz değildir!
Öncelikle borçlu olunan kişiyle dürüstçe konuşmak gereklidir. Ödeme güçlüğü içerisinde olduğunuzu fakat borcunuzu ödeyeceğinizi belirtmeniz gerekli. Bu borcu borç alarak ödeme yoluna gidemeyeceğinizi de belirtmenizde yarar var.

Tefeciye, faizciye Borçlanmayın!
Borç ödeme ve Borç Belasından Kurtulmak denince akla hiç gelinmeyecek seçeneklerin başında tefeciler gelir. Kısacası borçtan kurtulmak istiyorum diyen biri için tefeciler, faizciler yok hükmünde olmalıdır.  Kısacası sakın tefeciye borçlanmayın. Yukarıda belirttiğimiz sağlık, kaza, hırsızlık gibi felaketler gibi olağanüstü durumlarda borçlanma dışında  borç aldığınız parayı nasıl geri ödeyebileceğiniz konusunda çok net olmanız gereklidir. Cebinize giren  para ile kesin harcamalarınız arasında kalan paranın bile tümüyle borçlanma yapmayın. Borçlandım, borcumu ödeyemiyorum.
Muhtemelen bir bunalım dönemine girme tehlikesi sizi bekliyor. Bu duygusal bir çöküntünün başlangıcı da.
Öncelikle yılgınlık, bezginlik, umutsuzluk borçlu kişiye hiç bir şey kazandırmaz. Ben bu borcu nasıl yaptım,
nasıl dolandırıldım, ah benim kafam gibi serzenişlerin hiç bir yararı olmayacaktır.

Planlama Yapmak Lazım
Öncelikle borcu borçla kapatma yolunu seçecekseniz uzun vadeli olsun, eşiniz dostunuzdan mümkünse Tl bazında
borç almayı denemelisiniz. Borç aldığınız kişiye parasını mevduat hesabı üzerinde banka yerine size vermesini talep edebilirsiniz. Bu durum olmuyorsa yanı bir arkadaşınızdan bir dostunuzdan bu borcu bulamıyorsanız, ilk iş borcunuzu bütçenize en yüksek oranda yansıtmak olmalıdır. Daha açık bir ifadeyle temel ihtiyaçlar dışında hiç bir harcama yapmadan düzenli olarak borcunuzu ödemeye çalışmalısınız. Bu sırada mümkün olabiliyorsa ek iş ek kazanç çabaları içerisinde olmalısınız.

Dolandırıldım, Borcun içinden Çıkamıyorum Bu soru sitemize gönderilmiş. Gerçekten zor bir durum. Böyle durumda ilk önce savcılığa suç duyurusunda bulunmak gereklidir. Durumunuz bir avukat tutmaya bile
uygun olmadığı için bu işi bizzat sizin gidip yapmanız lazım. Baro da gerekirse size avukat temin edecektir.
Yasal işlemler sürerken borcunuzun da ödenmesi için çaba göstermeniz gereklidir.

Alacaklınız Sizin Düşmanınız değil!
Alacaklıyla mutlaka açık ve dürüst diyalog içerisinde olun. Bir ay sonra ödeyeceğim, bana 2 hafta müsade et
gibi ifadeler kullanmayın. Bunun yerine hesabınızı kitabınızı iyi yapıp ödeme planı dahilinde davranmak
için ikna etmeye çalışın. Unutmayın alacaklının da alacaklısı olabilir. Ona verdiğiniz söz işi daha da
zorlaştırabilir. Beyazegitim.com olarak daha önce yerverdiğimiz yazıyı bir kez daha okuyun. Hepinize az borçlu, çok sağlıklı günler diliyoruz.
Kaynak: En Kolay Borç ödeme Yolları | Beyaz Eğitim

5 Mar 2010 BORÇLARDAN NASIL KURTULABİLİRİM Atalarımız her ne kadar, “Borç yiğidin   kamçısıdır” demiş olsalar da kriz dönemlerinde yiğdi öyle bir
www.beyazegitim.com
www.beyazegitim.com/etiket/en-kolay-borcodeme-yollari
Share Button

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir