Çocuklarda Saç Koparma Alışkanlığı Sorunu

Trikotillomani (Saç Koparma Davranışı )

Çocuklarda Saç Koparma Alışkanlığı; dikkatli, olumlu ve bilinçli anne baba yaklaşımı gerektiren sorunlardan birisidir. Çocuklar yaşantılarında değişen yolunda gitmeyen değişimler ve gelişmelerden kaynaklı olabilecek çeşitli olumsuz davranışlar geliştirebilirler. Bu davranışlar bir takım yanlış müdahaleler sonucunda kronik hale gelebilir. Bazen sadece görmezden gelme yöntemiyle bile halledilebilecek sorun karmaşık hale gelebilir. Bazen de bu davranışlar, başka ruhsal sorunların habercisi ya da sonucu olabilir.

Trikotillomani de yukarıda belirtilen çerçevede ele alınması gereken bir davranışsal problemdir. Trikotillomani; çocukların saç ya da kirpiklerini koparıncaya kadar çekmesi ve bunu alışkanlık haline getirmesidir. Genellikle kız çocuklarda görülen bir davranış bozukluğudur. Çocuk içinde bulunduğu gergin ve stresli durumla baş edebilmek için bu davranışı sergiler. Daha köklü bir ruhsal hastalığın belirtisi olabilir.

Çocuklarda Saç Koparma Alışkanlığı ve Nedenleri

Çocuğun zihinsel yetersizlik veya gelişim bozukluğundan dolayı konuşamaması, isteklerini dile getirememesi. Anne baba ile iletişim kuramaması, evde gerginlik ve çatışmalar olması. Çocuğun duygularını, korku ve öfkesini ifade etmede güçlük çekmesi, buna fırsat verilmemesi, yasak ve baskı altında büyümesi, bunun sonucunda saldırganlık ve kızgınlık duygularını kendisine yöneltmesi.
Çocuğunuz saçını koparıyorsa:
Parmak emme ve tırnak yeme deki yollar bu bozuklukta da uygulanabilir.

Çocuklarda Saç Koparma Alışkanlığı başlıklı yazıyı okuyan Destekegitimi ziyaretçileri
Besin Zehirlenmesi
Çocukta Zeka Gelişimi
Yazılarını da okudular.

Share Button

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

2 Yorum

  1. Benim çocuğumda da saç koparma alışkanlığı vardı. Şimdi sorun halloldu. Yazınız Çok İşime yaradı, teşekkürler…

    1. benim oğlum 10 yaşında 4 yaşından beri saç yolma ve parmak emme alışkanlığı var bir çok psikiyatriste gittik azalıyor ama sonra yine başlıyo siz nasıl çözüm buldunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir