CUMHURİYET BAYRAMI HAKKINDA HAZIR KONUŞMA

-Saygı değer müdürüm, değerli öğretmen arkadaşlarım, sevgili öğrenciler ve çok kıymetli velilerimiz,
Cumhuriyet hakkında bir konuşma metni hazırlamak ve bunu sizlerle paylaşmak o kadar mutluluk verici bir durum ki bunu ancak ulusumuzun, kurtuluş mücadelesinin aşamalarını incelerken anlayabilirsiniz. Ben size bu gün alışılmış laflarla Kurtuluş savaşımızı ve cumhuriyetimizi nasıl kurduğumuzu anlatmayacağım. Bunu siz zaten biliyorsunuz ve muhtemelen internette araştırma gereği duyarak daha fazla bilgiye erişeceksiniz.
Cumhuriyet tanımını, ulu önderimiz Mustafa Kemal aslında “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” diyerek açıklamıştı. Aslında her yıl 29 Ekimde Kutladığımız Cumhuriyetin tek tanımı da bu olmalı. Özgürlük ve Bağımsızlık. Halkın yönetime katılması, halkın kendi kendini yönetmesi anlamına gelen temsilci seçimiyle yöneticilerini belirlemesidir.

Büyük önderimiz Atatürk tarafından tüm Türk milletine armağan edilen Cumhuriyeti korumak ve kollamak bizlere düşüyor. Cumhuriyetin erdemlerini kavramadan bunu anlamak çok zor. Öyleyse öncelikle Cumhuriyet rejiminin ülkemiz insanına neler kazandırdığına bir bakmalıyız. Atatürk ilke ve devrimlerine sadakatle bağlı bir gençlik yetiştirmek, Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin gelişmesi için çok önemlidir.

Sevgili çocuklar, atamızın hayatını, eserlerini, bize bıraktıklarını iyi okumalı ve özümsemelisiniz. Bunu yapmalısınız ki ülkemiz sonsuza kadar özgür ve bağımsız bir ülke olmaya devam etsin.

Sevgili öğrencilerimizin, Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları için hazırlamış olduğu programdaki etkinlikleri izlemek ve coşkulu Cumhuriyet Şiirlerini dinlemek için sabırsızlandığınızı biliyorum. Son söz olarak Cumhuriyetimizi bize armağan eden başta büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu topraklarda özgür ve bağımsız yaşamamızın temelini atan tüm şehit ve gazilerimize saygılarımızı bir kez daha sunuyoruz.

Sevgi Bingöl

(Bu yazı sitemize Cumhuriyet Bayramı Hakkında gönderilen 15 yazı arasından seçilerek yayımlanmıştır)

Destekegitimi Notu:
Siz de Cumhuriyet Bayramı  Cumhuriyetin temel nitelikleri, Kurtuluş savaşımız, Cumhuriyetin ülkemize kazandırdıkları, Atatürk ve ülke sevgisi ile ilgili yazılarınızı, şiirlerinizi sitemize gönderebilirsiniz. Dilerseniz yazınız veya şiirleriniz kendi adınızla yayımlanabilir, bolog yazarlığına adım atmış olabilirsiniz. Unutmayın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes, bu Cumhuriyetin korunması, ülkemizin birlik ve beraberliğinin korunması için sorumluluk sahibidir. Yazılarınızı, destekegitimi@gmail.com adresine e-posta ile iletebilirsiniz.

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

19 Yorum

  1. Geri bildirim: Net Gazete Takımı » Cumhuriyet Bayramı Hakkında Yazı
  2. Cumhuriyet Bayramı Hakkında Yazı başlıklı çok sayıda yazı var. Hepsi de birbirinin kopyası. Bu yazı ise çok güzel olmuş emeğinize sağlık.

  3. Cumhuriyet Bayramı Hakkında bir yazı bu kadar kısa olur mu? Olmaz ama bu yazı olmuş. Kısa ama özlü bir yazı uzun bir yazıdan daha etkilidir. Hele de Kurtuluş savaşını anlatmaya bi başlasak hafta boyu anlatmakla bitiremeyiz. Teşekürler DESTEK 🙂

  4. Cumhuriyet Bayramı hakkında diğer yazdığınız yazılar daha doyurucu. Ben o yazıyı kullanacağım. Gerçekten kitap olarak yazılmış tam bir metni bizimle paylaşan Devrim Koçer’e teşekkürlerimi bildiryorum.

  5. Cumhuriyet Bayramı bir mücadele ve kahramanlığın ürünüdür. Ulu önderimiz Atatürk bizden dağlar kadar güçlü orduları dize getirirken biryandan da cumhuriyetin kapısını açarak türk insanını aydınlığa çıkarmıştır.

  6. Bence süper olmuş ama internetten araştırma kısmı olmamış. Onun haricinde bir eksiklik yok. Yazan kişiye teşkürrrrrr.
    Raziye

  7. Herkesin dediği gibi tek kelimeyle harika ve şimdiden herkezin cumhuriyet bayramı kutlu olsun.

  8. Teşekkürler arkadaşlar. Daha uzun yazılarınızı da bekliyoruz. 10 Kasım için yazılarınızı da sabırsızlıkla bekleyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir