Cumhuriyet Yönetimi ve Ülkemize Kazandırdıkları

Bu yıl 90. yıl dönümünü kutlayacağımız Cumhuriyet’imizin 10 yaşına basması için sadece 10 yıl kaldı. Kurulduğundan itibaren sürekli gelişen, her zorlukta daha da güçlenerek bu güne gelen Türkiye Cumhuriyet’inin haklı gururunu yaşatan Mustafa Kemal Atatürk’e şükranlarımızı sunmaktan yorulmayacağız, bıkmayacağız. Cumhuriyet Yönetimi ve Ülkemize Kazandırdıkları açısından söylenecek sihirli sözcük, cumhuriyetin dinamik yapısıdır.

Cumhuriyet yönetimi, her an gelişen insana, bilim ve teknolojiye uygunluk gösteren esnekliğe sahiptir. İnsan hakları ve uluslararası hukuk kurallarına bağlılığını da beyan eden içeriğiyle Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, cumhuriyetin güvencesidir.

Cumhuriyet Yönetimi ve Ülkemize Kazandırdıklarını daha iyi anlayabilmek ve anlatabilmek için Cumhuriyetten önceki dönemi iyi incelemek gereklidir. Cumhuriyetimizin kazanımlarının daha iyi görünmesi için bu şarttır.

Cumhuriyetimiz, ülkemize kişisel hak ve hürriyetlere sahip yeni kuşaklar  kazandırmış, kazandırmaya devam etmektedir. Kadın erkek eşitliği, yurttaşlar arasında eşitlik gibi güzel özellikler kazandırmıştır. Cumhur yani milletin yönetimi olan cumhuriyette, yurttaşlar yöneticilerini sandıkla seçerler. Oy verme hakları başta olmak üzere anayasa önünde zengini fakiri eşittir. Vatandaşlar, yerel yöneticilerden başlamak üzere belirli süreler için yöneticileri seçerler.

Cumhuriyet öncesi dönemde yani Osmanlı İmparatorluğunda seçim yoktu. Yönetim padişahın geniş yetkileri ile ve babadan oğula geçmek şartıyla oluşturuluyordu. Osmanlıda ayrıcalıklı sınıflar ve unvanlar vardı. Halkın yönetime katılması söz konusu değildi. Hukuk kuralları bu günkü çağdaş, insan haklarına saygılı kurallardan değil de şeriat kurallarına uygunluk göstermekteydi. Eğitim öğretimde birlik yoktu. Laiklik yoktu yani din işleri ile devlet işleri iç içeydi, mahkemeler din kurallarına göre çalışmaktaydı. Kadınların seçme ve seçilme hakları yoktu. Yönetimde saydamlık yoktu.

Cumhuriyet Yönetimi ile birlikte Türkiye’de hemen her alanda olumlu gelişmeler yaşamdı.. Tarımcılıkta yeni aletler kullanılmaya başlandı. Köylere kadar elektrik ve telefon götürüldü. Yollar, köprüler, barajlar, limanlar, fabrikalar, hava alanları ve demir yolları yapıldı.

Sonuç olarak bu gün ülkemizin geldiği konum ve gelişmelerin temelleri Cumhuriyetimizin kuruluşuyla atıldı. Cumhuriyet Yönetimi ve Ülkemize Kazandırdıklarını daha iyi anlayabilmek için geçmişe ve şimdiki durumuza bakmak yeterlidir.

Kaynak: https://www.destekegitimi.com/cumhuriyet-yonetimi-ve-ulkemize-kazandirdiklari/

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

1 Yorum

  1. Cumhuriyet Yönetimi ve Ülkemize Kazandırdıkları kalıcı olmalı. Bunun için Cumhuriyet Yönetimi ve Ülkemize Kazandırdıklarının neler olduğunu iyi bilmeli ve ona göre davranmalıyız. Sorumluluğumuz büyük. Unutmayın, Atatürk’e söz verdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir