Emotional Freedom Technique

EFT NEDİR? EFT – “Emotional Freedom Technique”, yani “Duygusal Özgürlük Tekniği” : Tüm fiziksel, zihinsel, ruhsal sorunların, hastalıkların altında, enerji sistemimizdeki tıkanıklıklar yatar. Enerji akışımızdaki bozukluklar hücrelerimizi ve bağışıklık sistemimizi bozar. Bu da fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara yol açar. (bağımlılıklar, fiziksel rahatsızlıklar, korkular, fobiler, depresyon,Vs…). EFT, bu tıkanıklıkların ortadan kaldırılmasında kullanılan yöntemdir. EFT, tamamen güvenli, etkili, kalıcı bir yöntemdir.

EFT’ NİN TARİHÇESİ
1980 yılında, Amerikalı psikolog Roger Callahan’ın hastalarından bir bayanın ciddi bir su fobisi vardır. Öyle ki deniz ve havuz kenarında, yağmur yağdığında hatta sadece suyu düşündüğü zaman bile şiddetli baş ağrıları, mide bulantısı çekiyor ve kabuslar görüyordu.
Hasta yıllardır terapi gördüğü halde ve Callahan’da bir buçuk yıl boyunca değişik teknikler kullanarak problemi çözmeyi denediği halde bir değişim göstermez. Bu arada Callahan bedendeki enerji sistemi üzerine çalışıyor, araştırmalar yapıyordu.
Bir gün terapi esnasında, su fobisi mide ağrısını tetiklediğinde hasta mide ağrısından bahsederken Callahan; mide meridyenin uç noktalarından biri olan gözün altına parmaklarıyla hafifçe vurur.
Sadece bir dakikasını alan bu uygulama sonucunda, hasta rahatladığını, midesindeki ve başındaki ağrının da yok olduğunu söyler.
Hasta suyun yanına gidip değişimi test eder, fobi yok olmuştur.
Bu deneyim sonrasında Roger Callahan, Enerji Sistemi ve Kinesiyoloji konusunda araştırmalarını derinleştirir.
Böylece “Düşünce Alanı Terapisi”(TFT, “Thought Field Therapy”) adını verdiği tekniği geliştirir.
Aynı zamanda NLP uzmanı mühendis Gary Craig, teknikle ilgili olumlu tepkilerden etkilenerek eğitimini almaya karar verir. Tekniği öğrenir ve uygulamaya başlar. TFT ‘yi geliştirerek daha rafine hale getirir.
Böylece teknik hem kolay öğrenilmekte hem de daha kısa sürede sonuç alınmaktadır.
Gary Craig, TFT’nin değiştirilmiş bu versiyonuna “Duygusal Özgürlük Tekniği” (EFT, Emotional Freedom Technique) adı verilir.

Share Button

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir