Erkeklerde Meme Büyümesinin Nedenleri ve Tedavisi

Erkeklerde meme büyümesinin artık önemli bir sorun olmaktan çıktığı belirtiliyor. Özellikle ergenlik dönemindeki erkeklerde daha çok görülen erkeklerdeki meme büyümesi, utanıldığı için tedavi imkanı araştırılmayan bir sağlık sorunu. Hürriyet Gazetesine konuşan, Plastik cerrah Dr. Asu Deniz Burhanoğlu jinekomasti adı verilen meme büyümesinin ortadan kaldırılmasının mümkün olduğunu belirtti.

Dr. Burhanoğlu, erkeklerin kabusu olan ve jinekomasti adı verilen problemin, vakum yardımı ile ortadan kaldırılabileceğini belirtti. 14-18 yaş arası erkeklerde %65 oranında görülme sıklığı olan jinekomasti yani bilinen tanımıyla meme büyümesi, günümüzdeki gelişmelerden sonra büyük bir problem olmaktan çıkıyor. Plastik cerrahideki yeni uygulamalar, benzer bir çok sağlık sorunun tedavisine yardımcı olurken, bu sorunların oluşturduğu psikolojik sorunların da önlenmesi gerçekleşmiş oluyor.

Erkeklerde Meme Büyümesinin Tedavisi Var mı?

Hemen belirtelim ki Jinekomastinin tedavisi kısa bir ameliyatla başarıya ulaşıyor. Erkekler de meme dokusunun olduğundan fazla belirginleşmesi sonucu oluşan Jinekomastinin tedavisinde, kısa süren bir operasyonla gerçekleşiyor. Erkekler de özellikle yaz aylarında plajlarda, psikolojik etkiye neden olan ve sosyal hayatı zorlayan meme büyümesi için uygulanan tedavi yöntemini Op. Dr. Asu Deniz Burhanoğlu anlattı.

Meme büyümesinin tedavisinde; Ses Dalgalar (ultrason enerjisi) kullanılarak yağın seçili olarak parçalandığı daha sonra vakum yardımı ile emildiği bir yöntem kullanılıyor. Ultrason enerjisi yöntemi yeni bir gelişme… Bu yöntem ile klasik liposuctiondan farklı olarak yağ hücresi özellikle seçildiği için etraf dokulara yani damarsal yapılara daha az tramva uygulanmış olup, kılcal damarlardan kan sızmasına bağlı gelişen morluklar daha az oluyor. Oldukça kısa süren (yaklaşık 25 dakika) bu operasyon ile kişi yaklaşık 10 gün içerisinde gündelik hayatına devam ediyor.

Meme büyümesi yani Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun olduğundan fazla belirginleşmesi olarak tanımlanıyor, erkeklerde ergenlik sürecinde yüzde 65 oranında görülürken, yetişkinlik de ise bu oran yüzde 8 civarında. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Asu Deniz Burhanoğlu; ergenlik çağında fizyolojik olarak gelişen bu durum ergenlik sonrası normal koşullarda gerilediğini, ancak gerilemediği durumlarda ‘jinekomasti’nin ortaya çıkmış olduğunu belirtiyor. Burhanoğlu jinekomasti’nin nedeni tam olarak bilinmese de dolaşımda ki hormonların doku üzerinde ki etkilerinden kaynakladığını belirterek, bu durumun sıklıkla ergenlik çağı ve sonrası erkek için topluluk ve sosyal duruşunda sıkıntılar yaşatabileceğini vurguluyor.

Özellikle yaz aylarında erkeklerin sosyal hayatını oldukça etkileyen bu durum, denize girerken, spor yaparken ya da yazlık kıyafetler giydiklerinde sorun haline gelmeye başlıyor.
Erkeklerin baş belası denilebilen meme büyümesi yani Jinekomasti oluşumunun, gerilememesinin başlıca sebepleri olarak hormonlar, kaslar, ilaçlar ve beslenmeyi olarak öngörülüyor.

Destek Eğitimi.com
Alara CENGİZ

Kaynaklar:
Hürriyet Gazetesi : Erkeklerde meme büyümesine çözüm
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Doktorları iletişim Bilgileri:

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir