Goalball Topunda Yeni Sesler

Ses ile alakadar bir spor branşı ismi söyle dendiğinde tahminimce akla ilk gelen Goalball olacaktır.

Bu spor kendisine has mavi kauçuk bir topa sahiptir ve bununla beraber o topun içinde barındırdığı ses çıngırakları ile özdeşleştiğinden garip bir oyundur da.

Goalball Topunda Yeni Sesler

Bu garip sesli oyun aynı zamanda aktif üç görme engelli sporcu ile oynandığından çok sesli bir aktivitedir. Sporcular belirli aşamalarda bu ses aktiviteleriyle birbirlerini görerek takım ruhunu canlı tutarlar. Bu seslerin birleşimi ile ortak bir tavır sergilenir. Fakat bazan olur ki rakip top uğruna çok seslilikten bir anda çok sessizliğe bürünerek o topa sahip olmak isterler. Görüldüğü üzere ses yumağını engellemek için kendileri sessiz olmak zorunda kalıyorlar. Bu sessizlik bir nevi başarının da anahtarı oluyor.

Özetle bakıldığında goalball topundaki bu seslere değer verildiğinde başarıya da değer verilmiş olunuyor.

Aynen öyle de 2016’nın sonlarına doğru yapılan federasyon başkanlığı seçimlerinde Görme Engelliler Federasyonuna bu mahvelde yeni sesler de girmiş oldu. Nasıl ki goalball sporundaki takım ruhunu canlı tutma adına çok sesliliğin birleşiminden ortak takım tavrı çıkıyorsa bu seçimlerde de böyle bir ortak takım tavrını görmüş olduk.

Yeri gelmişken Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanılığını kazanan Hasan Sayyıdan ve ekibini burada tebrik etmek istiyor ve akabinde başarılar diliyorum.

Hasan bey görme engellilerin içinden geldiğinden ve camiayı çok iyi tanıdığından bugüne kadar süre gelen yönetimlerden farklı bir strateji izlediği görülüyor. Şöyle bir bakıldığında hazurun kadro dışında yeni sesler ve isimlere çok önem verdiği ve ısrar ettiği biliniyor. Görme engellilere yıllarca hizmet etmiş fakat farkedilememiş bu tecrübeli ve yeni sesleri duyarak onlara sahip çıkmış ve bir fırsat verermiştir.

Metin AYHAN
metinayhan111@hotmail.com
Karacabey/ Bursa

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

4 Yorum

  1. Arkadaşlar sormuşlar yeni sesler kimler diye?
    Özellikle Goalball Erkekler Milli Takım Antrenörlüğüne çok tecrübeli ve yıllarını vermiş aynı zamanda görme engelliler okulunda beden eğitimi öğretmeni olarak çalışan Zafer Adem hocamızın getirilmesi gayet isabetli bir karar olarak görüyorum. Çünkü Zafer hocamızın tecrübeleri ve taktiksel becerileri takımı çok farklı yerlere getirebilir.

    Ayrıca genç Bayan Milli Takım Antrenörlüğüne de Zafer hocamız gibi yıllarını ve emeğini vermiş Yıldırım Güçlü hocamızın getirilmesi de son derece hakkaniyetli bir karar olarak gördüğümden yazımın şekli bu ayarda geçmiş..

    Bu hocalarımıza başarılar diliyorum. Umuyorum ki Ali Tekçe hocamız gibi başarılar elde etsinler.

  2. Hocam goalballde yeni sesler var ama bu yeni sesler tecrübelerini ne kadar yansıtabilme olanağı bulacaklar? çünkü goalball erkek milli takımının idari kadrosuna baktığımızda uzman hocalar ikinci planda gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir