Hunza Türkleri Kimdir?

Büyük gazetelerde haber olan ve son günlerde uzun yaşamın hüküm sürmesi, kanser hastalığının olmaması Hunza Türkleri Kimdir?nedeniyle ilgi odağı haline gelen Hanza Türklerini sizler için araştırdık. Hemen belirtelim ki 2014tarihinde de benzer haberler yapılmış ve bilim adamlarının, hiç kanser vakası olmayan ve 100 yaşında ölen insanlar için genç
ölüm tabirini kullanan Hunza Türkleri’ni bilim adamlarının incelemeye aldığı haberi de dahil olmak üzere, gerçekliği net olarak bilinen bir olgu değil. Uzun yaşamanın sırlarının yoğun araştırıldığı günümüzde; Hunza Türkleri’nin 120-130 yıl yaşaması, kadınların 70 yaşlarında halen doğurgan olabilmesi ve sağlıklı çocuklar doğurabilmesi elbette ki araştırılmaya değer bir konu. Ne kanser ne de diğer sık rastlanan diğer hastalıklar yok. Denizden 6 bin metre yükseklikte çok yüksek oksijeni olan bir bölgede bulunmaları, soğuk ve doğal kaynak suları, kendi ürettikleri doğal sebze ve meyveler ile hayvansal ürünleri tüketmeleri bu sağlıklı ve uzun yaşamanın nedenleri olarak gösteriliyor.
Doğal yaşamın tartışılmaz sağlıklı ortam avantajına somut bir örnek olarak kabul edilen Hunzalar hakkında sizler için, tarihi ve kültürel özellikleri hakkında kısa bilgiler edindik.

Hunzalar Çin ve Afganistan sınırında Pakistan Keşmirinin kuzeyinde Tanrı Dağları, Himalayaların batı uzantısı olan Karakurum Sıradağları, Hindukuş dağlarının kesiştiği 160 km uzunluğunda, 1.6 km genişliğindeki Hunza Vadisinde yaşıyan bir halk. Aslında komşu oldukları Çin değil, günümüz Çin devletinin sınırları içerisinde Uygurların yaşadığı Doğu Türkistan.

Hunzalar Hangi Dili Konuşuyor?
Konuştukları dil olan Buruşo yüzünden onlara Bruşolar diyenler de var. Hunza Bruşo dilinde “ok” anlamına geliyor. Bilindiği gibi Oğuzların orijin adı OK UZ. Bruşo (Bruşaski) dilinin komşu toplulukların Hint-Avrupa kökenli dilleriyle herhangi bir bağı yok. Bu dili Kafkas kökenli dillerle bağdaştıranlar var. Şimdilerde Urdu dilini de konuşuyorlar. Konuştukları dil diğer hiçbir Türk diline benzemiyor onlar Türk olamaz diyenlerin Çuvaşlardan haberi var mı acaba? Çuvaşların dili de diğer hiçbir Türk diline benzemiyor ve Hun kökenli bir dil. Hunzaların dili de Hun kökenli olabilir.

Hunzaların Dinleri
Hunzalar/Hunzakutlar Şii mezhebinin İsmailiye koluna mensup Müslümanlar. Hunzalıların oralara kısa süreli gelenlere anlattıklarına göre kadınların başları açık, dışarı çıkmakta ve gezmekte serbestler, evleriyle ilgili kararlarda kocalarıyla aynı oranda söz sahibiler. Ebeveynler eş adayını Hunza aşiretlerden birinden seçiyor (akraba evliliği kesinlikle yasak) ancak çocuğun bu seçimi kabul etmeme hakkı var. Boşanma olayı çok nadir.

Kaynak:
https://bpakman.wordpress.com/turk-dunyasi/gunumuz-turkleri-turk-devletleri/hunza-turkleri/

Share Button

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

3 Yorum

 1. Önemli olan çok yaşamak değil, güzel ve mutlu yaşamak ama bu soydaşlarımızda ikisi de var. Doğayla barışık, doğaya saygılı ve doğayı seven bu insanları rahatsız etmesinler. Oraları ziyaret edip de hastalık götürmesinler.

 2. Tamamda , anladik , Türk dilinede dilleri Yakin degil .Türk dilini konusmiyorsa ,nasil Türk olabilirki bu Hunz,lar ?
  Buna bakarsan herkes bir yerden geliyor …..
  Bende simdi karistarayimda karistirayim , sonuc bir bakarsin ,afrikada cikmis gelmisiz ,yani simdi afrikalimi olduk?

  Bazilari Alman icin diyor, Türkiyeden gelmisler ,bunu Almana söyledinmi ,adamlar kafayi bozuyor,hadi git orada diye

  1. 1 han (or hen, hak)
   2 altó (or altán)
   3 isko (or iskey)
   4 wálto
   5 čindó
   6 mishíndo
   7 thaló
   8 altámbo
   9 hunchó
   10 tóorumo (also toorimi and turma)
   100 tha….SAYILARI BÖYLE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir