Keçiboynuzu Kalp Çarpıntısına Karşı

2 Likes Comment

Keçiboynuzunun, insan sağlığına bilinen bilinmeyen birçok faydası var. Tüm beslenme kaynaklarında, bitkisel karışımlarda olsun asla tıbbi hekim desteğinin yerine geçemeyeceği, sağlık problemlerinde kesinlikle tıbbi yardım almak için sağlık kuruluşuna başvurmanın şart olduğunu öncelikle belirtelim. Kalp çarpıntısını önleyici etkisi bilinen keçiboynuzu tüketilirken de bu noktanın göz önünde bulundurulması gerekli. Her şeyden önce sayısız faydası bulunan keçiboynuzunun sağaltıcı veya önleyici (şifa kaynağı) olarak kullanılmadan önce doktorunuzun düşüncesini mutlaka alın.

Her derde deva olan tabir yerindeyse şifa kaynağı keçiboynuzu özellikle tazeyse inanılmaz lezzetli olur. Keçiboynuzu ‘harnup’ adı ile de biliniyor. İçerisinde saymakla bitmez vitamin, potasyum, fosfor ve kalsiyum var. Hem keçiboynuzunun kendisi hem de pekmezi büyüklerin yanı sıra çocuklar için de önemli. Kışın daha çok tüketiyoruz, çünkü vücudun direncini artırıyor. Ama en önemli özelliği vücudumuzdaki radyasyonu dışarı atmaya yardımcı olması ilk akla gelen faydalarından.

Günümüzde mantar gibi çoğalan bitkisel ürün satıcılar, harnupu çeşitli formlarda satışa sunmaktadır. Gerçekte ise doğal ürün olarak edinip, öğütmek veya diğer keçiboynuzu ürünlerini elde etmek daha ekonomik ve daha sağlıklı.

Keçiboynuzunun bilinen faydaları arasında öne çıkan şifa özellikleri ise şöyle:
Akciğer kanserine yakalanma riskini azaltıyor.  Kalp çarpıntısını önlüyor.  A, B, B2, B3 ve D vitaminleri içermesinden dolayı doğal güç ve besin kaynağı olarak öneriliyor.  Kemik erimesini önlüyor.  Öksürüğe ve gribe iyi geliyor.  Göğüs ve bronşları açıyor.

Spor Yapanlar ve Çocuklar  için Keçiboynuzunun Faydaları

Yapılan sporun niteliğine göre her durumda fiziki bir efor harcanmakta. Bu nedenle hem spor öncesinde hem de sonrasında uygun zaman aralıklarının belirlenmesi ile birlikte beslenmeye dikkat etmek gerekli. Tahin, susam ve tahin helvası bu noktada iyi besin tercihi olabilir. Özellikle sporcular başta olmak üzere beden gücünü kullananlar, büyüme çağındaki çocuklar, hamileler, emziren anneler için keçiboynuzu ile birlikte tahin ve susam çok yararlı. Zayıf ve enerjisi az, biraz solgun çocuklarınız varsa tahin ve susamdan faydalanabilirsiniz.

 

Share Button

You might like

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir