ALTIN 449,54
DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
BIST 10,4091
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu

Kurtuluş Savaşı’nda Türk Kadının Yeri ve Önemi

24.02.2020
939
A+
A-
Kurtuluş Savaşı’nda Türk Kadının Yeri ve Önemi

Kurtuluş Savaşı’nda Türk Kadını

Kurtuluş savaşımızın, milli mücadelemizin, destanımızın kahramanları arasında yaşlılar, kadınlar ve çocuklar da vardı. Kurtuluş Savaşı’nda Türk kadının yeri ve önemi bilinmeden bu zaferin özgürlük ve bağımsızlık tutkusunun meyvesi olduğu anlaşılamaz.  Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a ayak bastığı andan itibaren vatanın her köşesinde büyük bir adanmışlık ve vatan tutkusu şaha kalkmıştı. İşte bu kahramanlardan bazıları sadece kadın olarak öne çıkmayıp, destansı kahramanlıklarıyla da tarihimize yazıldılar… Tarih kitaplarında “Kurtuluş Savaşı’nda vatan için mücadele eden 9 kahraman Türk kadını” başlığıyla yer alacak olan bu Kurtuluş Savaşı Kahramanları ve hikayeleri gelecek nesillere mutlaka anlatılmalıdır. Türk çocukları, Kurtuluş Savaşında Türk kadınlarının gösterdikleri cesaret ve özverili çabaları gururla hatırlamalı ve onları örnek almalıdır.

Kurtuluş Savaşı’nda Vatan İçin Mücadele Eden 9 Kahraman Türk Kadını

Halide Edip Adıvar(Halide Onbaşı), Nezahat Baysel(Nezahat Onbaşı), Şerife Bacı, Erzurumlu Kara Fatma(Fatma Seher Erden), Çete Emir Ayşe, Halime Çavuş, Hafız Selman İzbeli ve Gördesli Makbule’dir. Bu kahramanların hayatını kısaca anlatırken, Kurtuluş Savaşında kadınların rolü ve Türk kadınının katkılarına da özetle değinmiş olacağız.

Halide Onbaşı (Halide Edip Adıvar)

1882 – 1964 yılları arasında yaşamış, Milli Micadele yıllarında Atatürk’ün yanında cephede olmuş, sivil olmasına rağmen rütbe takmış kahramandır. Savaş yıllarında çok büyük öneme sahip olan Anadolu Ajansı’nın kurulmasında büyük emeği geçmiştir.

Şerife Bacı

Kurtuluş Savaşı sırasında, İnebolu’da bulunan cephaneleri Ankara’ya götürme işini üstlenmiştir. Ağır kış şartları nedeniyle Aralık 1921’de donarak ölmüştür.

Nezahat Onbaşı (Nezahat Baysel)

Annesinin ölümü nedeniyle babası Albay Hafız Halit Bey’le birlikte 9 yaşından 12 yaşına kadar cephelerde savaşmıştır. Nezahat Onbaşı olarak bilinen bu kahramanımız, babasıyla birlikte, Geyve Savaşı, Konya İsyanı, Birinci ve İkinci İnönü Savaşları ile Sakarya ve Gediz Muharebelerinde yer almış ve kahramanca savaşmıştır.

Halime Çavuş

Kastamonu’lu Halime Çavuş, Kurtuluş Savaşı’na giderken erkek kılığına girmiştir. Erkek gibi traş olup, saçını kazıtmış ve kimseye kadın olduğunu söylememiştir.  Mühimmat taşımada birçok görev yapmıştır. Düşmanın açtığı ateş sonucu bir ayağı sakat kalan Halime Çavuş,

Gördesli Makbule (1902 – 1922)

Makbule Hanım, Yunan ordusunun İzmir’i işgalinden sonra kocası Halil Efe ile Türk çetelerine katıldı. Yunan kuvvetleriyle çıkan çatışmalarda bulundu. Bir çatışmada silah arkadaşlarına cesaret vermek için hızla öne atıldı ve anda başından vurularak şehit oldu.

Tayyar Rahmiye

Adanalı olan Rahmiye Hanım, 1920 yılında Fransızlarla olan savaşa katıldı. Düşmana karşı harekete geçildiği sırada Türk askerlerinde yorgunluk ve korku sebepleriyle bir duraksama olunca, “Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da, siz erkek olarak yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz?” diyerek askeri coşturmuştur. Aynı muharebede ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak için ileriye atıldığında şehit olmuştur.

Hafız Selman İzbeli

Varlıklı bir aileden gelen Hafız Selman İzbeli, Atatürk hayranıydı. Asker Kastamonu’ya geldiğinde hepsini yolda karşılayıp yemek vermişti.  Cumhuriyetçi ve vatanseverdi. Savaştan sonra yeni baştan herkes gibi Türkçe harflerle okuma yazmayı öğrenmiştir.

Çete Emir Ayşe

Çanakkale’de şehidi kocasından kalan tek hatıra elmas küpelerini bozdurup kendine bir tüfek almış, dağa çıkmış ve efelere katılıp, Aydın kurtuluncaya kadar Yunanlılarla savaşmıştır.

Fatma Seher Erden (Erzurumlu Kara Fatma)

Balkan Savaşı’na eşi Binbaşı Ahmet Bey ile birlikte katıldı. 1. Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi’nde kendi ailesinden dokuz-on kadınla birlikte savaştı. 1919’da Mustafa Kemal’le bizzat görüşebilmek için Sivas’a gitti. Milis Müfreze Komutanı olarak batı cephesinde görevlendirildi. Aldığı talimatla İstanbul’a gitti, silah ve adam kaçırma faaliyetlerinde bulundu. İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluşu için İzmir’e geçerek savaştı.

Kaynak:

Çete Ayşe (Efe Ayşe) Kimdir? Çete Ayşe Hakkında Kısa Bilgi

Destekegitimi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ela dedi ki:

    teşekkürler ama kaynakça olsaydı keşke

    1. Destekegitimi dedi ki:

      Kaynak var. Dileyen kaynağa sadece http://www.bilgitor.com yazabilir.