ALTIN 459,05
DOLAR 7,6223
EURO 9,0586
BIST 10,1524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Sağanak Yağışlı

Mimar Sinan Kimdir? Mimar Sinan’ın Hayatı ve Eserleri

18.02.2020
197
A+
A-
Mimar Sinan Kimdir? Mimar Sinan’ın Hayatı ve Eserleri

Dünya sanat tarihine adı silinmez harflerle yazılı olan Mimar Sinan’ın hayatı, eserleri ve kısa biyografisine yer verdik….

Mimar Sinan (1489-1588)Mimar Sinan kimdir?

Mimar Sinan dünyanın gelmiş geçmiş en büyük mimarlarından biridir.  Mimar Sinan, ünü ülke sınırlarını aşan bu yönüyle de evrensel bir sanatçıdır. Ülke tarihimizin en önemli dahilerinden biri olan Mimar Sinan kimdir? Mimar Sinan’ın kişiliği, yapıtları ve onu dünyanın en önemli mimarlarından biri yapan sanatçı yönü hakkında kitaplar dolusu yazı yazılsa, araştırma yapılsa yine de yeterli olmayacaktır.

Mimar Sinan (1489-1588)

Mimar Sinan’ın, Kayseri’nin Ağırnas köyünde doğduğu tahmin edilmektedir. Yavuz Sultan Selim zamanında 1915 yılında ve devşirme olarak istanbul’a geldiği söylentisi ağır basmaktadır. Esasında bununla ilgili kesin bir bilgi yoktur. Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan Antropolojik araştırma, Mimar Sinan’ın Türk asıllı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Mimar olarak Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferine katıldığı bilinmektedir. Mimar Sinan, 1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın Belgrad Seferine Yeniçeri olarak katıldı. 1522’de Rodos Seferine Atlı Sekban olarak katılıp, 1526 Mohaç Meydan Muharebesi’nden sonra, gösterdiği yararlıklar sebebiyle takdir edilerek Acemi Oğlanlar Yayabaşılığına (Bölük Komutanı) terfi ettirildi.

1533 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın İran Seferi sırasında Van Gölü’nde karşı sahile gitmek için Mimar Sinan iki haftada üç adet kadırga yapıp donatarak büyük itibar kazandı. İran Seferinden dönüşte, Yeniçeri Ocağında itibarı yüksek olan Hasekilik rütbesi verildi. Bu rütbeyle, 1537 Korfu, Pulya ve 1538 Moldavya seferlerine katıldı. 1538 yılında Hassa başmimarı oldu.

Mimar Sinan’ın, Mimarbaşılığa getirilmeden evvel yaptığı üç eser dikkat çekicidir. Bunlar: Halep’te Husreviye Külliyesi, Gebze’de Çoban Mustafa Külliyesi ve İstanbul’da Hürrem Sultan için yapılan Haseki Külliyesidir. Halep’teki Hüsreviye Külliyesinde, tek kubbeli cami tarzı ile, bu kubbenin köşelerine birer kubbe ilave edilerek yan mekanlı cami tarzı birleştirilmiş ve böylece Osmanlı mimarlarının İznik ve Bursa’daki eserlerine uyulmuştur. Külliyede ayrıca, avlu, medrese, hamam, imaret ve misafirhane gibi kısımlar bulunmaktadır. Gebze’deki Çoban Mustafa Paşa Külliyesinde renkli taş kakmalar ve süslemeler görülür. Külliyede cami, türbe ve diğer unsurlar ahenkli bir tarzda yerleştirilmiştir. Mimar Sinan’ın İstanbul’daki ilk eseri olan Haseki Külliyesi, devrindeki bütün mimari unsurları taşımaktadır. Cami, medrese, sübyan mektebi, imaret, darüşşifa ve çeşmeden oluşan külliyede cami, diğer kısımlardan tamamen ayrıdır.

Mimar Sinan’ın Mimarbaşı olduktan sonra verdiği üç büyük eser, onun sanatının gelişmesini gösteren basamaklardır. Bunların ilki İstanbul’daki Şehzade Camii ve külliyesidir. Dört yarım kubbenin ortasında merkezi bir kubbe tarzında inşa edilen Şehzade Camii, daha sonra yapılan bütün camilere örnek teşkil etmiştir.

Süleymaniye Camii, Mimar Sinan’ın İstanbul’daki en muhteşem eseridir. Kendi tabiriyle kalfalık döneminde, 1550-1557 yılları arasında yapılmıştır.
Mimar Sinan’ın en büyük eseri ise, seksen yaşında yaptığı ve “ustalık eserim” diye takdim ettiği, Edirne’deki Selimiye Camiidir (1575).
Mimar Sinan, Mimarbaşı olduğu sürece birbirinden çok değişik konularla uğraştı. Zaman zaman eskileri restore etti. Bu konudaki en büyük çabalarını Ayasofya için harcadı. 1573’te Ayasofya’nın kubbesini onararak çevresine, takviyeli duvarlar yaptı ve eserin bu günlere sağlam olarak gelmesini sağladı. Eski eserlerle abidelerin yakınına yapılan ve onların görünümlerini bozan yapıların yıkılması da onun görevleri arasındaydı. Bu sebeplerle Zeyrek Camii ve Rumeli Hisarı civarına yapılan bazı ev ve dükkanların yıkımını sağladı.

İstanbul caddelerinin genişliği, evlerin yapımı ve lağımların bağlanmasıyla uğraştı. Sokakların darlığı sebebiyle ortaya çıkan yangın tehlikesine dikkat çekip bu hususta ferman yayınlattı. Günümüzde bile bir problem olan İstanbul’un kaldırımlarıyla bizzat ilgilenmesi çok ilgi çekicidir.

Mimar Sinan 84 cami, 52 mescit, 57 medrese, 7 darül-kurra, 20 türbe, 17 imaret, 3 darüşşifa (hastane), 5 su yolu, 8 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere 365 eser vermiştir. Büyükçekmece Köprüsü üzerinde kazılı olan mührü şöyledir: Elfakiru Hakir Ser Mimaranı Hassa.

Eserlerinin bir kısmı İstanbul’dadır. 1588’de İstanbul’da vefat eden Mimar Sinan, Süleymaniye Camii’nin yanında kendi yaptığı sade türbeye gömüldü.
Mimar Sinan Türbesi, İstanbul Müftülüğü’nün sütunlu kapısından çıkınca hemen solda, iki caddenin kesiştiği noktada Fetva Yokuşu sonunda solda, Süleymaniye Camii’nin Haliç duvarının önünde, beyaz taşlı sade bir türbedir.

Mimar Sinan’ın Eserleri

85 cami, 52 mescid, 57 medrese, 75 darülkurra, 12 türbe, 94 imaret,122 darüşşifa,222 suyolu kemeri, 9 köprü, 59 kervansaray,433 ev 48 hamamdır. Kabe’nin kubbelerini tamir etmiş, Ayasofya’yı onarmış ve iki minare yapmıştır.

Kaynak: destekegitimi.com/mimar-sinan-kimdir-mimar-sinanin-hayati-ve-eserleri/

Destekegitimi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Asena dedi ki:

  Mimar sinan hakkında yazı için teşekkürler. Mimar Sinanın hayatı ve eserleri konusunda araştırma yaparken buldum bu siteyi. Sağolasın Destekegitimi.com

 2. Asena dedi ki:

  Mimar sinan hakkında yazı için teşekkürler. Mimar Sinanın hayatı ve eserleri konusunda araştırma yaparken buldum bu siteyi. Sağolasın Destekegitimi.com

 3. Melisa dedi ki:

  Ayasofya, Azapkapı Sokollu Camii, Drağman Yunus Camii, eserleri, Ferruh Kethüda Camii, Hadım İbrahim Paşa Camii, Haseki Camii, Haseki Külliyesi, Husreviye Külliyesi, Kara Ahmed Paşa Camii, Camii, Piyale Paşa Camii, Rüstem Paşa Camii, Şehzade Camii, Selimiye Cami, Sinan Paşa Camii, Sokollu Mehmed Paşa Camii, Süleymaniye Camii, Zeyrek Camii… Bu eserleri görünce Mimar Sinan’ın nasıl bir deha olduğunu anlarız.

 4. İrem dedi ki:

  MİMAR SİNAN KİMDİR kısaca anlatınız? Bu benim proje ödevim. Lütfen daha kısa bir yazı istiyorum ben.

 5. ayşe kartal dedi ki:

  Mimar Sinanın kısaca hayatı. benim ödevim lütfen dogumundan ölümüne kadar anlatırmısınız?

 6. Destekegitimi dedi ki:

  Mimar Sinanın kısaca hayatı sitemizde var. Lütfen arama yapınız…
  https://destekegitimi.com/mimar-sinan-kimdir.htm

 7. zuhal gor dedi ki:

  ne kadar kısaymıs

 8. serenay dedi ki:

  Daha da kısa olabilirmiş.

 9. Selma dedi ki:

  Mimar Sinan çok büyük bir sanatçı ve mimardı. Tarihle bu kadar özdeş başka bir sanatçı olamaz bence