Özel Eğitim Öğretmenliğinde 540 Saat Tartışması

ÖZDER ( Özel Eğitimciler Derneği) bildiri yayınlamış. Bildiriyi okudum ve kendi cevabımı yazdım.
BİLDİRİDİR
Hepimizin gayet iyi bildiği bazı kavramları hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum.Nedir bu kavramlar:
Eğitim Fakültesi:Öğretmen yetiştirmek için kurulmuş yükseköğretim kurumu.
Öğretmen:Eğitim fakültesi mezunu olan, milli eğitim bakanlığına bağlı okullarda veya dersanelerde öğretmenlik mesleğini icra eden kişilere verilen ünvandır.
Avukat: Hukuk öğrenimi görmüş ve yargı önünde kişilerin haklarını savunmayı meslek edinmiş kimselere denir.
Polis: Bulunduğu yerde kamu düzen ve güvenliğini koru­yan, yasaların adil ve eşit bir şekilde uygulanmasını sağlayan teşkilat, kolluk, zabıta, şehirde güvenliği sağlamakla yükümlü kişilerdir.
İmam: Din adamlarına verilen ad.Camilerde bulunur,namazları yönetir ve vaaz verir.
Bir de şu açıdan bakalım.Bir veteriner arkadaş acaba üniversite hayatı boyunca hangi derslerin eğitimini almış.Bazılarına bakalım:
* Hayvanlarda vücut dili
* Egzotik hayvan ekonomisi
* Köpek eğitimi
* Hayvan davranışları
* Kaz ,ördek yetiştiriciliği vs….
Peki Ziraat Mühendisi arkadaşım acaba ne gibi dersler görmüş;
* Zooloji
* Botanik ilmi
* Toprak Bilgisi
* Bitki fizyolojisi
* Tarım ekonomisi
Şimdi aklıma takılan sorulara geçelim.
1.Bu ülkede veteriner öğretmen oldu mu?
2.Ziraat Mühendisi öğretmen oldu mu?
3.İmam öğretmen oldu mu?
4.Avukat öğretmen oldu mu?
5.Su ürünleri bölümünü bitiren öğretmen oldu mu? daha sayayım mı? Sayalım bakalım.
6.Kanatlı hayvan yetiştiriciliği mezunu öğretmen oldu mu?
7.Açık öğretim mezunları öğretmen oldu mu?
Ya da başka bir pencereden bakalım.
Öğretmen olması gerekirken iş bulamayıp çaresizlikten kendi işini yapamayıp uzman çavuşluğa,polisliğe geçen öğretmen var mı?
Eline tebeşir ve kalemden başka bir şey almayan eğitimciler kısa bir eğitimin ardından silahlanıp kolluk kuvveti olmadı mı?
Tüm yanıtlar EVET.
Ben bu EVET cevaplarının hiçbirini elbette savunacak değilim.Gönül arzu ederdi ki herkes eğitimini aldığı işi yapsın.Herkes lisans düzeyinde öğrenim gördüğü alanlara dönük işlerde çalışsın.Ama sistem baştan bozuk zaten.Plansız ,programsız ve her iktidara göre değişen bir yapıdan bahsediyoruz.
Bu yukarıda saydığım yanlışlardan hareketle alan değişikliği olayını meşru göstermek değil niyetim.Elbette iki yanlış bir doğru etmez.Ama burada bize karşı yapılan büyük bir haksızlık söz konusu.Şimdi bu konuyla ilgili biraz kafa yoralım.İşte sorular;
1.4+4+4 sistemi sınıf öğretmenlerini mağdur etmiş midir?
2.Her sınıf öğretmenin sınıfında mutlaka bir ya da birden fazla kaynaştırma neden vardır?
3.Kaynaştırmanın Amacı: Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin, eğitimlerini öncelikle yetersizliği olmayan akranları ile birlikte aynı kurumda sürdürmeleri sağlanması değil midir?
4.Özel Eğitim Alan Değişikliği yapacak öğretmenler zaten bu işlere yabancı değildirler.Hemen hemen hepsinin sınıfında zaten bu türden bireyler vardır ve var olmaya devam edeceklerdir.Bu öğretmenleri günah keçisi gibi göstermek büyük haksızlık ve saygısızlıktır.Bu iş sadece lisans düzeyinde alınan eğitimle yapılacak işte değildir.Sevgi işidir,gönül işidir.Özünde sabır ve fedakarlık olmalıdır.Sınıf öğretmenleri uzaydan gelmiş ,öğrenci ve veli kavramlarını bilmeyen, ellerinde 540 saatlik bir seminer belgesiyle ortalıkta dolaşan vasıfsız kişiler değildir.Bu işi alan mezunlarından daha iyi yapamayacağımız ne malum..
Sınıf öğretmeni bu işi özünde yapıyor zaten.Hem de yıllardan beri.Siz de BEP hazırlıyorsunuz biz de; Sizin geçmeyelim diye mahkeme kapılarında dolaştığınız alanla ilgili sınıflarımızda zaten özel eğitim gereksinimli öğrencilerimiz var bizim.Biz bu alana çok fazla hakim olmasak bile zaten aşinayız.Ayrıca gerek aldığımız seminerlerle gerek bu alanda yapacağımız çalışmalarla emin olun bir çok alan mezunuyla yarışır hale geleceğiz.
Özetle bizi daha önce mahkeme kararıyla engelleyen sayın dernek üyeleri; aşağıdaki sorularıma net cevap verin ben de haklısınız diyip bu sayfadan sizden özür dileyeceğimi şimdiden beyan ediyorum.
1.Siz 155 Polis İmdat’ı aradığınız zaman telefona çıkan şahsa şunu söylebilir misiniz? Lütfen polis Meslek Yüksek Okulu Mezunu polis gönderin olay yerine. ( Ne kadar saçma olurdu düşününce değil mi)
unutmayın öğretmen polislerde vardı değil mi?
2.Sınıfta dersini anlatan bir imama ne işin var senin git cami de namazını kıldır diyebilir misiniz?
3.Ya da aynı şekilde avukatı sınıfından atıp kardeşim senin yerin adliye diyebilir misiniz?
4.Rehabilitasyon merkezlerinde komik ücretlerle çalışan emekli öğretmenlere neden sesiniz çıkmıyor?
5.Sınıfımızda kaynaştırma öğrencisi adıyla bilinen özel eğitim gereksinimli öğrencilere ders verirken sesiniz çıkmıyor da alan değişikliği yaparken mi aslan kesiliveriyorsunuz?
6.Şimdilerde gündemi meşgul eden osmanlıca derslerini verecek kişiler için yeniçeriler gelip ders anlatamayacağına göre bu alanda ders verecek kişiler hakkındaki görüşleriniz nedir?
7.Bu alana geçecek olan bizlere karşı bu kadar antipatik bakacağınıza neden bilgi ve birikimlerinizi paylaşıp destek olmayı düşünmezsiniz?
8.Ülkemizde yüz binlerce özel eğitime muhtaç öğrenci varken sırf ön yargılarınız yüzünden bizim bu alana geçmemizi engelleyerek o masum çocuklar nezdinde vakit kaybına yol açtığınız düşündünüz mü hiç?
9.Değişmeyen tek şey değişenin kendisidir.Evet ben kendi adıma belki sizin alandan mezun olmadım ama bu işi çok iyi yapacağıma inanıyorum.Benim gibi bir çok arkadaşım var ve emin olun sizlerin belki de bir çoğundan daha verimli olacaklardır.
Sonuçta hangi alandan mezun olunursa olunsun hiç bir şey bize üniversitede anlatılanlarla birebir örtüşmüyor.Yaparak yaşayarak öğreniyor insan.Farklı alandan mezun olup başarılı olan bir çok sınıf öğretmeni olan arkadaşımız var. Lisans dediğimiz dört yıllık süreç tabi ki önemlidir.Ama asıl okul Hayatın ta kendisidir.Bu alana geçen ve de geçecek olan tüm arkadaşlarıma şimdiden başarılar diliyorum.
Saygılarımla
Barış ŞAFAK

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

1 Yorum

  1. Özel eğitim öğretmenlerinin atamaları hakkında bilgiye ihtiyacım var. Ayrıca Özel özel eğitim rehabilitasyon öğretmenlerinin öğretmen olarak atamaları yapılacak mı? bu konuda bazı duyumlarımız var…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir