ALTIN 456,53
DOLAR 7,6131
EURO 9,0386
BIST 10,1106
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Parçalı Bulutlu

PREP Eğitimi Nedir

28.02.2020
482
A+
A-
PREP Eğitimi Nedir

PREPP (PASS Müdahale Programı), özel eğitime gereksinimi olan çocukların bireysel olarak ve sınıf ortamında desteklenmesini hedefleyen bir yaklaşımdır. Öğrencilerin öğrenme ve öğrenme sorunlarına çözüm sunmak için; bilişsel performansını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilen farklılıkların tanımlanması çok önemlidir. Bireysel farklılıkları dikkate almak, esasen tüm eğitim çalışmalarında gereklidir.

Kişilerin öğrenme sürecini etkileyen unsurların önemli kısmını farklılıklar oluşturmaktadır. Bu farklılıkların doğru olarak tanımlanması gereklidir. Özel eğitim uygulamalarında ve çeşitli düzeydeki özel eğitim çalışmalarının programlanmasında bahsedilen farklılıklar yol gösterici hatta belirleyici olmalıdır.

Özel eğitim gerektiren belki de özel çocuklar diye nitelendirilmesi daha doğru olan çocuklarla (üstün yetenek, zihinsel engel, özel öğrenme güçlüğü, travmatik beyin hasarı ve ciddi duygusal güçlükleri olan çocuklar) yapılan çalışmaların PASS Müdahale Programı – PREPP yaklaşımı ile olumlu sonuçlar verdiği izlenmiştir.

Son zamanlarda giderek artan dikkat eksikliliği ve hiperaktivite bozukluğu problemleri için çeşitli eğitim yaklaşımları yanında tıbbi ilaç takviyeleri de kullanılmaktadır. Ancak her bireyin sınırlılıkları ve farklı ilgileri, yetenekleri nedeniyle istenilen sonuçlar çoğunlukla alınamamaktadır.
Öğrenmede yeni bilişsel yaklaşımlar ve bu yaklaşımlara dayanılarak geliştirilmiş olan bilişsel değerlendirme sisteminin tanıtımı amaçlanmakta ve Nöropsikolojik temelli bir teori sunulmaktadır. Yine öğrenmede etkin rolü olan bilişsel işlemler tanıtılmaktadır. Bu bilişsel işlemler:

Planlama, sorun çözme ve stratejik düşünme becerisi özellikle “Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği”nin tanımlanmasında “Planlama”ya dayalı bilişsel işlemlerin özellikleri.

PASS Müdahale Programı – PREPP ile öğrenmede etkin rolü olan bir diğer bilişsel işlem: Dikkat ve bileşenleri, dikkat eksikliğinin değerlendirilmesi hedeflenmektedir.

Öğrenmede üst düzey düşünme becerileri için tanımlanan bilişsel işlem: Eşzamanlı bilişsel işlemler, bu bilişsel işlemin bileşenlerinin tanımlanması (uzamsal ilişkiler, anlama ve muhakeme).

Belleğin etkin olarak kullanım alanı ile ilgili bilişsel işlem: Ardıl bilişsel işlemler olarak sıralanmaktadır.

Destekegitimi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.