SEBASE KİST HAKKINDA

SEBASE KİST
Sebase kist; daha çok baş boyun bölgesi olmak üzere,vücudun her yerinde görülen, cilt ve destek dokusunun iyi huylu bir yağ kisti hastalığıdır.Yağ folikülü kanalı  dış ağzının kapanmasıyle, folikülde üretilen yağ dışarı atılamaz ve uzun vadede sebase kist oluşur. Bir yağ bezesi büyümesi olan Lipom’la sıkça karıştırılır. Sebase kistin, içinde yağ, dışında ince bir kapsül bulunur.Kist içeriği kokuludur ve sıklıkla enfekte haldedir. Yağ bezesi nadir olarak enfekte olur ve daha sıklıkla baş boyun dışında ki bölgelerde görülür. Uzun vadede oluşması nedeniyle çocuk yaşta daha az olmak üzere, her iki cinsde de görülür.

Genellikle yuvarlaktır , dışarıya doğru büyür ve travmaya sıklıkla maruz kalır. Drene olmadığı  taktirde gittikçe  hacmi artar ve kanser özelliği taşımamasına  rağmen, çevre dokulara bası yaparak ek hastalıklara sebep olur. Saçlı deride saç kesimlerinde ve taranmalarda , yüzde ise estetik sorunlar oluşturur. Tek bir tane olabildiği gibi vücudun her yerinde aynı anda onlarca olabilir.

Tedavisi cerrahidir. Enfekte olan kistlerde öncelikle enfeksiyon tedavisi yapılır daha sonra cerrahiye geçilir.Saçlı derinin iyi kanlanması nedeniyle genellikle cerrahi sonrası sorun olmaz ancak tekniğine uygun yapılmadığında sorunlar oluşabilir.Yüze yapılan girişimler sonrası kalıcı izler bakımından yine cerrahi kurallara uyulması, sonrasında ise izler için takip ve tedavi önemlidir.
Öneri olarak şunu şöyleyebiliriz: Suya,sabuna ve keseye dokunun ki yağ kanalları tıkanmasın!…

Op. Dr. Muharrem YILMAZ
Destek Eğitimi

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

12 Yorum

 1. merhabalar. yüzümde yağ bezesi gibi yıllardır duran bişey vardı fakat iki haftada enfekte oldu şisti etrafı morardı. plastik cerrah sebase kist dedi.alalım dedi. fakat iz kalır diye tereddütte kaldım. az da olsa kalırmış. ilaçla tedavisi var mı. yada şimdi ilaç kullansam geri çekerse sonra yenilermi??
  yada şimdi kremle falan dıişarı akıtsam bi kaç gün daha beklesem akar belki. onda da iz kalrı mı.yani bu şekildeki iz mi daha çok kalır yoksa estetikçinin yaptığı mu????
  huysuz_benim_61@hotmail.com adresime de dönüş yapabilir misiniz

  1. Apse drenajı yapıldıktan sonra kistin kılıfı ile alınması tedavide yeterlidir.yüzünüzde oldugu için kesinin agız içinden yapılarak kistin alınması uygun olabilir.bu sayede iz kalma ihtimali olmaz.sağlıkla kalın.

 2. merhaba Hülya, cerrahi girişim dışında bir tedavisi yok, sebase kistin… iz kalır ise en az kalacak şekilde tedavi ve takip eder plastik cerrahi… doktorunuza güvenin, iyi günler…

 3. iyi günler sayın hocam benım bu sebase kıstlerı hayalarımda mevcut dedıgınız gbı bırden cok yerde var ve tekrarlıyor daha once bır fakultede yroloji profesorune temızlettım yanlız tekrarlaması mevcut bunun kesın bır tedavısı yokmu ilaç wsws..

  1. Kesin tedavisi yine cerrahidir.kapsulu ile alınan kist tekrar aynı yerden çıkmaz.ama maalesef başka yerlerdende çıkabilir.fazlada dert etmeyin.

   1. Ya allah askına dert etmeyın ne demek ? Ben yuzumden amelıyat oldum ız kaldı. Ve yuzumun basba baska yerlerınde tekrarlıyor. Yuzum amelıyat ızlerıyle mı kalacak yanı. Baska tedavısı cıdden yok mu ?

  2. Merhaba, benim iki kaşımın arasında tam burun kökünde sebase kist var ama cerrahiyle aldırmak istemiyorum korkuyorum iz kalır diye.iğneyle boşaltma gibi birleş yapılamazmı veya yukarıda ağız içinden akesilerek alınırsa iz oluşmaz denmiş ama kaş arasındaki kist ağız içinden nasıl alınabilir acaba

  3. Merhaba, benim iki kaşımın arasında tam burun kökünde sebase kist var ama cerrahiyle aldırmak istemiyorum korkuyorum iz kalır diye.iğneyle boşaltma gibi bir işlem yapılamazmı veya yukarıda ağız içinden kesilerek alınırsa iz oluşmaz denmiş ama kaş arasındaki kist ağız içinden nasıl alınabilir acaba

 4. kolumda cıktı sebase kist cerahi operasyonla aldılar ama tekrar aynı yerden cıkıyor ne yapmam grk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir