Sıfır Otomobiller Cazip mi?

Yıl Sonu Otomobil kampanyaları birbirini izlerken, yeni otomobil almak isteyenler de bunun bir fırsat olup olmadığı konusunda değişik düşüncelere sahipler. Özellikle düşük ve orta sınıf araç alım bütçesine sahip olan otomobil severler, kurdaki hızlı hareketler nedeniyle dikkatli karar vermek zorundalar. Zira son aylarda sıfır ve ikinci el otomobil piyasasında hatırı sayılır artışlar gözlenirken, bir çok otomobil firması da daha düşük motor hacimli araçları piyasaya sürdü. Sıfır kredili araç kampanyalarında bile otomobillerdeki zamlı fiyatlar dikkat çekici. 1-1.5 yıl öncesine kadar 30-35 bin TL olan araçların şimdilerde 50 bin TL den başlayan fiyatlarla satılıyor olması en büyük gösterge.
Sıfır otomobil fiyatlarının, ÖTV miktarındaki %5 lik artıştan kaynaklandığını söylemek pek gerçekçi değil. Kur artışlarının etkisi olsa da talep doğrultusunda bir tüketici algısı ve fiyatlaması olduğunu söylemek mümkün olabilir. İşin doğrusu ise otomobil satışlarının, bir noktadan sonra düşüşe geçeceği ve bu durumun ikinci el piyasasını da etkileyeceği görüşü piyasada ağırlık kazanıyor.

Sıfır Otomobil Hani Düşecekti?

Ekonomi yorumcuları, dövizde düşüş ön görüsü ve buna bağlı olarak, sıfır otomobil fiyatlarında düşüş yaşanacağı öngörüleriyle yine çuvallamış oldular. Örneğin bu talihsiz yorumlara inanarak 80 bin TL ye sıfır Passat almaktan vazgeçen biri için neredeyse 20 bin tl zarar söz konusu. Bu zarar için geçen süre de sadece bir kaç ay. Yıl sonu gelmesine rağmen 50 Bin TL fiyat altı araç bulmak neredeyse imkansız hale gelmiş durumda.

Yıl Sonu Otomobil Kampanyaları

Yıl sonu için belirtilen kampanyaların çok cazip olduğunu söylemek pek mümkün değil. Otomobil fiyatları kampanyalara rağmen, ya 2 ay önceki fiyatların üstünde ya da daha düşük hacimli ve eski nesil motor tercihleri sunulmakta…
Sıfır Otomobil Fiyatları

Otomobil Yeniden Yatırım Aracı

Avro ve Dolar yükselişinden en çok etkilenen piyasa otomobil olmuş gibi gözüküyor. 80 li yıllardaki otomobil alıp bir yıl sonra ciddi kâr edenler, benzer şekilde kârlı durumda. Bundan sonraki süreçte ise ne yaşanacağı belli değil. Bir gerçek var ki orta ve alt gelir grubuna sahip otomobil severler için hiç ama hiç cazip değil..

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir