ALTIN 448,67
DOLAR 7,8404
EURO 9,3869
BIST 10,4710
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Yağışlı

Suyun önemi ile ilgili yazı

30.03.2020
127
A+
A-
Suyun önemi ile ilgili yazı

Su, şüphesiz yeryüzündeki her canlı için vazgeçilmez bir kaynaktır. Hayat kaynağı olan suyun canlılar için önemi, bitkiler, hayvanlar ve insanlar için ayrı bir yere sahiptir. Dünyanın %75’i insan vücudunun ise 2/3’ü sudur. Bu nedenle tavsiye edilen günlük su miktarını doğru şekilde tüketmek önemlidir. Bu miktar yetişkin bir birey için günde 2,3 litredir. Hayvanlarda ve bitkilerde de susuz bir yaşam mümkün değildir. Evlerinde çiçek bakanlar bilir ki çoğu bitki günlük olarak sulanma ihtiyacına sahiptir. Hayvanların günlük su ihtiyacı türe göre değişse de onlar da gün içinde düzenli su içme ihtiyacı duyarlar. Kısacası dünyanın çoğunun sudan oluşması, vücudumuzda kemik, kas gibi dokulardan daha çok su bulunması, suya olan hayati ihtiyacımızı açıkça gösteriyor.

Su Olmasa Ne Olurdu?

Yeterli su almadığımızda bunu ilk olarak cildimizde görebiliriz. Öncelikle cildimiz kurur, dudaklarımızda, dirseklerimizde kuruluğu fark ederiz. Uzun süre susuz kalmak ise iç organlarımıza zarar vermeye başlar. Vücuttaki asit-baz dengesi kurulamaz. İç organlarımızın yeterince su alamaması böbrek yetmezliğinden birçok farklı hastalığa kadar davetiye çıkarır. Ancak su sadece insanlar için hayati bir öneme sahip değildir. Doğadaki her canlı susuz kaldığında yok olmaya mahkûmdur. Hayvanlar ve insanlar en fazla 1 hafta kadar susuz yaşayabilirler. Daha sonrasında canlı hücreler yavaş yavaş ölmeye başlar. Çünkü aslında canlı vücudundaki suyun çoğu hücrelerdedir. Hücre yenilenmesi su sayesinde mümkündür. Bu nedenle: “Su olmasa ne olurdu?” diye soracak olursak bol bol hastalık ve ölüm olacağını söyleyebiliriz.

Suyun Önemi Nedir?

Yeryüzünde varlığı her geçen gün azalan ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Suyun önemi nedir? Bu sorunun cevabını hayatımıza devam ettirebilmemizi sağlaması, doğanın dengesini koruması şeklinde açıklayabiliriz. Bitkilerin kuruması, hayvanların yok olması, doğada farklı birçok problemi ortaya çıkarır. Suyun canlılar için önemi düşünüldüğünde akla gelen bir diğer faktör doğa şartları yani iklimdir. Örneğin suyun git gide azalması, asfalt ve beton yapıların çoğalması, önüne geçilmeyen mevsim değişikliklerini ortaya çıkarır. Aşırı ısınan yerküre nedeniyle çıkan yangınlar bunun en somut örnekleridir. Ayrıca tarım yapabilmek, hem kendimizi hem yaşadığımız ortamı temizleyebilmek için de suya ihtiyacımız oldukça fazladır. Sağlık sektöründe ve daha birçok üretim zincirinde su olmaksızın devamlılık sağlamak  mümkün değildir.

Suyun İnsan Sağlığı İçin Faydaları

Doğa ve hayvanlar için hatta mevsimlerin normal seyredebilmesi için suyun yeryüzünde var olması şarttır. Peki, suyun insan sağlığı için faydaları nelerdir?

  • Cildin yenilenmesini sağlar
  • Günde tüketilecek olan 2,5-3 litre su iç organları korur.
  • Düzenli su içmek, mide ve bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcıdır.
  • Metabolizmanın hızlanmasına yardım eder.
  • Vücuttaki zararlı bileşenlerin idrar yoluyla atılmasını sağlar.
  • Böbreklerin süzme işlevini düzgün yapabilmesine yardım eder.
  • Kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcıdır.
  • Boğaz kuruluğu ve balgam sorunlarını gidermede etkilidir.
  • Sağlıklı bir ruh sağlığına kavuşmaya yardımcıdır.

Kısacası gün içinde yeterli miktarda su içmek, yaşanabilecek pek çok rahatsızlığa karşı korunmada da etkilidir.

Destekegitimi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.