Televizyon ve Bilgisayarın Sosyalleşmeye Etkisi

Televizyon ve Bilgisayarın Sosyalleşmeye Etkisi üzerine bir çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmlar göstermiştir ki zamanının büyük bölümünü bilgisayar başında geçiren gençlerde sosyal uyum sorunları başgöstermektedir. İnternetin faydaları yanında zararları da gündeme gelirken, uygun bir plan ve kontrol dahilinde olmak koşuluyla internetin faydası yadsınamaz. Bununla birlikte TV ve İnternet başında geçirilen süre arttıkça sosyal yönden bireyin zayıfladığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Zaman ve mekan kontrolü sağlanarak TV ve bilgisayar başında geçirilen sürelerin olumlu yönleri de bulunmaktadır. Bunlar, bilimsel kaynaklara, teknolojik gelişmelere erişim anlamında ele alınacağı gibi konuşma – sohbet anlamında da olumluluk içermektedir. Dünyanın değişik kültürleri arasında bilgi alışverişinde bulunmak, onlarla sohbet etmek ve dostluk kurmak esas olarak sosyalleşme açısından da önemli kazanımlar anlamına gelmektedir.
Hele de aynı zamanda bir sosyal grup ya da dernek, sosyal yardım kuruluşu veya okul kulübü içerisinde olunursa sosyalleşme açısından daha olumlu gelişmelere açık kapı bırakılmış olur. Başta internet ve Tv olmak üzere teknolojik araçlarla aşırı haşır neşir olmanın olumsuz etkilerinden korunmak için herşeyi tadı ve kararınca kullanmak yeterli olacakltır. belirttiğimiz şekilde yani yerinde ve zamanında ölçülü olmak şartıyla, internetin sosyalleşme açısından sorun yaratmayacağını düşünüyoruz.

İnternetin Zararları

TV dizilerine aşırı bağımlılık, yanlış modellemeler, olumsuz karakterlerle özdeşlik kurma gençler ve ergenler için önemli sosyal problemlere neden olabilir. Yoğun ve sürekli olarak internet üzerinde oyun oynamak, Chat yapmak, forum sitelerinde bulunmak derslerden kopmaya neden olacaktır. sadece derslerden değil yaşamın dışarıdaki unsurlarından da hızla uzaklaşmış olacaktır. Bunların anlamı da giderek anti sosyal kişilik sorunlarına davetiye çıkarmak olcaktır. Yine İnternet başında geçirilen zaman arttıkça zararlı alışkanlıklar, zararlı oluşumlarla iletişim kurma oranı artacaktır.

Sonuç olarak, ister yetişkin ister genç isterse çocuk olsun, internet ve Tv karşısında geçirilen sürenin aşırıya kaçmaması için dikkatli olmak gereklidir. Başta sosyal faaliyetler, müzik resim, hobi ve spor olmak üzere başka uğraşılara da zaman ayırmak gereklidir. İnterneti veya tv izlemeyi yasaklamak yerine ölçülü kullanımı konusunda ikna edici olmak yeterli olacaktır. İnternetin Zararları yanında İnternetin Faydaları da olduğunu hiç akıldan çıkarmamak gereklidir.

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir