WORDPRESS AKİSMET PROBLEMİ

Günümüzde bir blog sitesi olmaktan çıkan ve büyük sitelerde de kullanılmaya başlayan WordPress, avantajlı yanları yanında dezavantajlı yanları da olan bir yazılım. Özellikle SEO dostu olması, arama motorlarında indekslenmesi ve sık güncellenmesi önemli artılarından. Bunun yanında Serverde fazla CPU tüketmesi nedeniyle Hosting firmalarıyla zaman içerisinde sıkıntı yaşamak mümkün. Bu durumu en iyisi hosting firmasıyla baştan konuşmakta yarar var. Bir diğer sorun da özellikle server bakımları ya da yazılım yüklemleri ile başlayan bir takım hatalar.. Esasında bunlar hosting firmasının almış olduğu bir takım güvenlik önmeleri için bazı bileşenlerin kapatılması sonucu ortaya çıkıyor. Benzer problemleri yaşayan deneyimsiz webmaster arkadaşların, sorunun çözümü için forum sitelerini araştırması ilk yapılacak şey değildir. Öncelikle Hosting firmasına durumu bildirmesi ve destek talep etmesi gerekecektir. Bu durum hemen zaman kaybını önler hem de olası hatalı işlemlerden korur.

Konuya geçecek olursak; WordPress,  spam yorumların önüne geçmek için geliştirdiği Aksimet eklentisi zamn içerisinde bazı hatalar verebilir. Bu hatalar daha çok güncelleştirme çalışmaları ya da server bakımları ve server yazılım müdahaleleri sonucu oluşur. Bu hatalardan biri de:  “Akismet bir problem buldu. Bir sunucu ya da ağ problemi yüzünden Akismet düzgün çalışmıyor. Problemi gidermek ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayın.”
hatasıdır. Bu hatanın nedeni engellenmiş bir fonksiyon kaynaklıdır.

Your web host or server administrator has disabled PHP’s fsockopen or gethostbynamel functions. Akismet cannot work correctly until this is fixed. Please contact your web host or firewall administrator and give them this information about Akismet’s system requirements.

Hatayı çözmek için serverden fsockopen komutunun açılması gerkmektedir.  Esasında server yönetimine yukarıdaki ingilizce paragrafı gönderip ilgili fonksiyonları aktif hale getirmeleri yeterlidir.

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Destek Eğitimi Net » AKSİMET BİR PROBLEM BULDU
  2. Tabi ki fsockopen fonksiyonu açıldıktan sonra Akismet Yapılandırmasına girip oradan Sunucu bağlanabilirliği kısmının altındaki Ağ Durumunu Kontrol et butonunua basmanız gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir