Zeka Oyunları 3

Kurt, Kuzu ve Bir Tutam Ot

Nehrin karşı kıyısına kurt, kuzu, bir tutam ot geçirilecektir. Yanlarında kimse yokken hemen kurt kuzuyu, kuzu da otu yemektedir. Kayıkçı, kayığına her seferinde yalnız birini almak şartıyla kuzuyu kurda, otu da kuzuya kaptırmadan hepsini nasıl karşıya geçiririz?
Yanıt: Önce kuzuyu geçirir, sonra döner kurdu geçirir. Kuzuyu yanına alarak ilk aldığı yere bırakır. Kuzuyu bırakır, otu alır, karşıya geçirir. Böylece karşı kıyıda kurt ve ot kalır. Sonra tekrar geri döner ve kuzuyu karşıya geçirir.

Yol Ayrımı

Geniş bir ormanın içinde yol ayrımındasınız. Karşınıza iki yol çıktı. Yollardan biri sizi ormanın dışına çıkaracak diğeri ise kaybolmanıza neden olacak. O sırada arkanızdan yolları bilen iki kişi geliyor. Fakat bunlardan biri devamlı yalan söylüyor, diğeri ise hep doğruyu söylüyor. Sizden, karşılaştığınız kişilerden seçtiğiniz birine tek soru sorarak doğru yolu bulmanız isteniyor. Soracağınız soru ne olurdu?

Yanıt: Karşılaştığınız iki kişiden herhangi birine dönüp eğer arkadaşına sorsam kurtuluş yolu olarak hangisini gösterir? Ve siz de o kişinin gösterdiği yolun tam tersi olana giderek kurtulabilirsiniz. Şöyle bir düşünecek olursak yalancıya sorsaydınız yalancı doğrucunun kurtuluş yolunu göstereceğini bildiği için sizin kaybolmanıza neden olacaktı. Yok, eğer doğrucuya sormuş olsaydınız size yalancının yanıltmak için yanlış yolu göstereceğini bilirdi ve doğru söyleyeceği için sizin ormandan çıkmanızı engelleyecekti.

Renk Armonisi

Yeşil; sarı ve mavinin, turuncu ise kırmızı ve sarının, gri; siyah ve beyazın karışımdan oluştuğuna göre kahverengi, mor ve bordo hangi renklerden oluşmuştur?

Yanıt: Kahverengi= Siyah+Sarı
Mor= Kırmızı+Mavi
Bordo= Kırmızı+Siyah karışımından ortaya çıkar.

En İyi Basketbolcu

Üç basketbolcuya aralarında en iyi oyuncunun kim olduğu sorulur. Verilen Yanıtlar:
A: “En iyi ben değilim”
B: “En iyi C’dir”
C: “B yalan söylüyor”
İçlerinden yalnız biri doğru söylediğine göre en iyi basketbolcu kimdir?
Yanıt: En iyi basketbolcu “A” dır.

Gözlerimiz

Her iki gözümüzün görme yeteneği olduğu halde neden baktığımız cisimleri “Tek” görüyoruz?
Yanıt: Görüntü, beyinde birleştirilir ve cismin üç boyutlu olarak görünmesi sağlanır. Ayrıca uzaklık ve yakınlık hakkında da bilgimiz olur.

Nişanlı Sözcükler

Bir sözcüğün kökünün o sözcüğün temel parçası olduğunu biliyoruz. Gün kökünden günaşırı, günaydın, gündönümü gibi sözcükler türemiştir.

Aşağıdaki köklerin her birinden en az beş sözcük türetiniz:

ak tav
al yay
oya dev
sal nal
coş bel
iyi kal

Destekegitimi.com İlk yayın tarihi: 24 Şubat 2020 12:41

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir