Zeka Soruları 4

Sözel Zeka Soruları 4. Bölüm

Son Cümle

Eski çağlarda yaşayan bir filozof daima gerçekleri söylediğinden kralı kızdırmıştı, kral filozofa ölüm cezası verdi ve ölmeden önce filozofun zekâsı ile alay etmek için ona şöyle dedi: “Ölmeden önce son bir cümle söylemene izi vereceğim. Bu söylediğin cümle doğru çıkarsa başın kesilecek, yalan çıkarsa asılacaksın”. Filozof derhal bir cümle söyledi ve her iki ölümden den kurtuldu. Acaba filozof ne demişti?

Yanıt: Filozof “beni asarak öldüreceksiniz” dedi. Şimdi onu asmaya götürseler filozof doğruyu söylemiş oluyordu ki o zaman asılması değil başının kesilmesi gerekirdi. Yok eğer başını kesmeye götürseler o zaman yalan söylemiş oluyordu ki asılması gerekirdi. Böylece onu ne asabildiler, ne de başını kesebildiler.

Islanmadan

Bir adama eşiyle bir deniz kıyısına gitti. Adam denize düştü, fakat derhal hiç ıslanmadan karaya çıktı. Bu olay nasıl olur?

Yanıt: Adam, donmuş olan Kuzey Buz Denizi’ne düşmüştür.

Akıllı Adam (!)

Köyün birinde kendisinin çok akıllı olduğunu iddia eden bir adam varmış. Adam 1 kg bulguru birkaç saniye bakıp içinde kaç tane bulgur tanesi olduğunu söyleyebiliyormuş. Bu adamın yalan söylediğini nasıl ispatlayabiliriz?

Yanıt: Adama önce 1 kg bulgur gösterir ve kaç bulgur tanesi olduğunu sorarız. Daha sonra bulgurların içinden bir miktarını alıp tekrar sorarız. Böylece adamın vereceği cevabın yanlış olduğu kolaylıkla ortaya çıkmış olacaktır.

Çukur

Bir adam 5 metre derinliğindeki dar olan bir kuyuya düşmüştür. Bu adama, sadece 10 yaşındaki oğlu yardım edebilir. Çevrede ona yardım edebilecek başka kimse yoktur. Çocuk, kendi başına babasının nasıl kurtarabilir?

Yanıt: Çocuk, çevrede ne bulursa (taş, odun parçası gibi…) kuyunun içine atarak babasının onların üzerine çıkmasını sağlar. Bir süre sonra kuyu dolacak ve babası rahatlıkla dışarıya çıkacaktır.

Kutuplar

Avcıların anlattığı hikayeler bilinir. Bir avcı bir süre önce gittiği kutup macerasını çevresindekilere anlatıyormuş: “Birkaç tane penguen yavrusu buldum. Karınları çok acıkmıştı. Çevremde yiyecek aramaya başladım. Biraz ileride bir kutup ayısı yuvası vardı. Oraya sessizce girip, gizlice biraz balık aldım…” Avcının yalan söylediğini nasıl anlarsınız?

Yanıt: Avcının yalan söylediği; penguenlerin güney kutbunda, kutup ayılarının ise kuzey kutbunda yaşamaları nedeniyle ortaya çıkar.

Kaynak: https://www.destekegitimi.com/category/zeka-oyunlari/

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir