Alan Değişikliği 2014

540 saatlik Özel Eğitim sertifika sahibi olan öğretmenlerin merakla beklediği Alan değişikliği ile ilgili çalışmaların sürdüğü öğrenildi. Yaklaşık 6 bin sınıf öğretmeninin var olan 160 saatlik sertifikalarını 540 saate tamamlama kurslarına gittiği için Alan Değişikliği işlemlerinin bu yıl daha erken yapılması bekleniyordu. Daha önceden Özel Eğitim Okullarında görev yapan ve bu okullara 2012 yılında alan değiştirme yoluyla atanan öğretmenleri ilgilendirecek olan yeni alan değiştirmenin, il içi olacağı ve öncelikle kadrolu olarak çalıştığı okulları tercih etmeleri gerekeceği gelen duyumlar arasında. Çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre süreç, kurban bayramı öncesinde başlayacak.
Alan değişikliği işlemleri için her vilayet kendi kontenjanını belirleyecek. Kontenjanları belirlenmesinde öncelik halen kadrosu özel eğitim okullarında olup norm fazlası durumuna düşen sınıf öğretmenlerine tanınacak. Norm fazlası olup ta genel eğitim okullarında görev yapan öğretmenler de sertifikaları olması koşuluyla açık olan okullara alan değiştirme yoluyla tayin yaptırabilecekler.

Bu arada sertifika yoluyla özel eğitim alanına geçen öğretmenlerin önümüzdeki dönemde daha çok hizmet içi eğitime tabi tutulacakları gelen bilgiler arasında. MEB yetkilileri, norm fazlası öğretmenlerin en uygun şekilde görev ve kadrolara yerleştirilmesi için yeni çalışmalar yapabileceği ise gelen bilgiler arasında..

Bu dönemde yapılacak olan Alan Değiştirme işleminin sadece Özel Eğitim ve Teknoloji Tasarım alanlarına yönelik mi olacağı, yoksa yan alanlara göre de bir değişiklik hakkı tanınıp tanınmayacağı konusu ise henüz net değil. Okulların başlamasına günler kala öğretmenlerin henüz alanlarının belli olmaması, okul müdürlerinin henüz belli olmayışı, 75 puan ve üzerinde puan alamadıkları gerekçesiyle öğretmenliğe dönen idarecilerin durumu gibi olgular nedeniyle okullar bu yıl da sorunlarla birlikte açılacak…

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir