Başarılı İnsan Olmak İçin Yapabileceklerimiz!

Bir insana “başarılı” diyebilmek için o insanın hedeflerine makul bir sürede ulaşmış olması gerekir.
Başarı; değişen ortam ve koşullara göre değişkenlik sunan bir kavramdır. Bu nedenledir ki geçerli ve genel bir tanım yapmak doğru değildir. Genel çerçevede ise “uyumlu ve doyumlu” yaşamak olarak düşünülebilir.

Başarılı olmak için çalışmak ama etkili çalışmak gereklidir. Etkili çalışmak ise; zamanı, belirlenmiş hedefler ve saptanmış öncelikler doğrultusunda programlı olarak kullanmaktır. Konulan hedeflerin; açık, gerçekçi ve net bir şekilde planlaması ve bu hedefe yönelik olarak yıllık, aylık ve haftalık programların yapılması önemli koşuldur. Bir takım ölçütler kullanılarak başarılı oldukları belirlenmiş kişiler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bu kişilerin bazı ayırt edici özelliklere sahip oldukları görülmüştür.

Kendinizi iyi tanıyınız!


Başarılı olmak için, becerilerinizin ve ilgilerinizin farkında olun. Böylece gerçekten ilgi duymadığınız alanlara bir takım etkilenmelerden kaynaklı olarak yönlenmemiş olursunuz. İlgi ve yeteneklerinizi, hoşnut olarak yaptığınız her çalışmada gösterebilirsiniz. Aldığınız sonuçlar sizi tatmin eder. Başarı bazı basamakların yürünmesi sırasında aldığınız zevkle de ilgilidir. Kendi “yapma” gücünüzü keşfettiğinizde, başarılı insan olarak kendinizi nitelemenizde bir sakınca yoktur.insanlardır

Zamanı İyi Kullanın!

Aslında zaman çok hızlı değil, sabit bir hızla geçer. Herkeste gün 24 saattir. Zamanı etkin ve doğru kullanmayı öğrenirseniz başarılı olmanızın önündeki “hızlı geçiyor zaman, yetişemiyorum” önyargısından da kurtulmuş olursunuz. Zamanı öncelikli işlerden başlayarak kullanın. Önemli ve önemsiz işlerinizi birbirinden ayırın. Önemli işlere öncelik verin.

Hedefiniz Ne?Amaç, belirli bir zaman dilimi içinde ulaşılması istenen noktadır. Amacınız, açık, net ve gerçekçi olarak kafanızda tanımlanmış olsun. Hedefinize ulaşmanız için alacağınız-aldığınız yolu bölümlere ayrın. Belirli bir zaman dilimi içinde ne kadar yol alacağınızı değerlendirin. Değerlendirirken nedenler ve mazeretler üzerinde değil, somut sonuçlar üzerinde durmanız daha yararlıdır. Hedefiniz açık ve net olarak belirlenmemişse, alacağınız yol kontrolünüzde değil demektir.

Dinle ve İzle!

Etkili konuşmak kuşkusuz ki çok önemli bir niteliktir. Ancak dinleyecek ve müdahale etmeden sakince gözleyecek sabra sahip olmak, kişiye bir çok durumda etkili konuşmaktan daha önemli avantajlar sağlar.
İyi bir dinleyici ve izleyici-gözleyici iseniz, bir çok sorunun yanıtını kendiliğinden bulabilirsiniz. Bu özelliğiniz size olayları daha tutarlı ve gelişimine engel olmadan yön de vermeden algılama özelliği sağlayacaktır.

Susmayı Bilmek!

Bu özellik dinlemek ve gözlemek ve gözlemekle bir çok açıdan benzerlik gösterdiği halde bütünüyle aynı değildir. Susmak, insanı sonradan pişman olacağı ve telafi etmek için çaba harcayacağı durumlardan kurtarır. Özellikle problem sırasında ve gerginliğin yaşandığı durumlarda, kişinin ağzından kaçırdıkları sebebiyle sonradan güç durumda kaldığı bilinir.
Bir düşünürün söyledikleri bu konuya ışık tutmaktadır; “Söylediğim bir çok söz yüzünden başım çok derde girmiştir, ancak şimdiye kadar söylemediğim herhangi bir söz sebebiyle pişmanlık duyduğumu hatırlamıyorum.”

Yardım İstemeyi Biliniz!

Bir çok bilgisayar programcısı, sırf yardım dosyalarını okuyarak, programlama dillerine daha çabuk hakim olmayı öğrenmişlerdir.
Başarılı insanlar, gerekli olan yerde ve zamanda yardım istemeyi bilirler. Çok basit ve doğal görüldüğü halde, yardım istemeye cesaret etmek, bunun yerini ve zamanını doğru olarak seçmek ve uygun kişiden yardım istemek gerçekten önemli bir niteliktir.

Bazı insanlar yardım istemeden başarıya ulaşmayı önemli bir meziyet olarak görürler. Bu kimselerin unuttukları nokta, başarının tek bir sabit nokta olmadığıdır. Yardım isteyen kişi yolunu kısaltır, var olan enerjisini ve becerisini daha ileriye gitmek için kullanır.
Başarılı olanlar şartlardan şikayet etmek, pişmanlık duymak ve hayıflanmak yerine önlerindeki problemi nasıl çözeceklerine bakarlar. Dünyayı ve şartları değiştirmek yerine kendilerini değiştirmeye gayret ederler. Çünkü dış dünyayı değiştirmek için olanaklarımızın ve gücümüzün sınırlı olmasına karşılık, değişikliği kendimizde yapmak konusunda çok daha büyük bir şansa sahibiz. Bir başka anlatımla başarılı insanlar nedenleri kendi dışlarında değil, kendi içlerinde ararlar ve sonucunu değiştiremeyecekleri durumları kabul edip, problemi çözecek yeni alternatif yollara yönelirler

“Başarının en iyi formülü, B = Ç+Y+D
B= Başarı
Ç= Çalışma
Y= Yerinde ve zamanında davranma
D= Dinlenme ve eğlence”

Share Button

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir