Hayatta En Hakiki Mürşit ilimdir

Mürşit, anlam olarak doğru yolu gösteren, kılavuz olan demektir. Buna göre, insanların ve toplumların hayatında en gerçek yol gösterici, en yanılgısız kılavuz bilim oluyor. Simdi bu söz üzerinde duralım. Bilim yalnızca gerçeği arar ve ona değer verir. Gerçek dışı şeylerin bilimde yeri yoktur. O halde, bilimi kendine kılavuz yapan insan ve toplumlar gerçeğin yolunda ilerlerler. Bu yol doğrunun, doğruluğun yoludur. Doğruluğun olduğu yerde de iyilik ve güzellik vardır. İnsan ya da toplum bu yolda dünyayı, geleceği ve her şeyi olduğu gibi görebilir. Böyle olunca da uygarlık yarışında güvenli adımlarla ilerler. Her yeni gün bir ilerleme, bir gelişme ve bir kalkınma günü olur.

Hayatta En Hakiki Mürşit ilimdir

Çünkü bu yolda tutuculuk yoktur, geri kalma yoktur. Akıl, yeteneklerini gerektiği gibi kullanabilir. İnsan bilgisizlikten, bilgisizliğin karanlığından kurtulur. Yaşadığı hayatı daha iyi tanır. Daha iyi yaşamanın yollarını bulur. Bilimin yasaları vardır Birtakım varsayımlar, kişisel görüşler ve kalıplaşmış, katı düşüncelerin bilim diye tanıtılması her zaman olagelmiştir. Ama bunlar bilim olmadığı gibi bilimin ortaya koyduğu gerçeği de hiçbir zaman değiştiremezler. Bilim ancak doğrunun ve gerçeğin ortamında oluşur. Ancak onunla iyiye ve güzele gidilebilir. Böyle olduğu için, bilim, insanda hoşgörü yaratır. Katı ve kalıplaşmış düşünceli, ön fikirli olmayan insanlar yetiştirme ortamını oluşturur Bilimin verileri ile iyi insan, iyi vatandaş yetiştirme olanakları elde edilebilir. Bilime dayalı gerçeklerle yetiştirilmiş insanlar hiçbir görüş ve düşüncenin tutsağı ve yobazı olmazlar. Bir ülke bilimi kendine kılavuz seçerse her alanda büyük ilerlemeler gösterir. Dünya uygarlık düzeyinin üstüne çıkar.

“Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.”

Uygarlık yolunda ilerlemek, ilme yönelebilmek ve kısaca Atatürk’ün ilke ve devrimlerini anlamak ve gereğini yapmak ancak okumakla mümkündür.  Atatürk bu amaçla, ilim yuvaları olan çeşitli okullar açmıştır. O’ nun ilim ve fen konusuna verdiğimiz önemi, korumalarının çoğunda görüyoruz;

“…Uygarlık için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fenin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, yoldan sapmaktır.”

Memleketimizi bir çember içine alıp dünya ile ilgisiz yaşayamayız, aksine yükselmiş, ilerlemiş, medeni bir millet olarak uygarlık sahasının üzerinde yaşayacağız. Bu hayat ancak ilim ve fenle olur. İlim ve fen neredeyse oradan olacağız ve milletin kafasına koyacağız ilim ve fen için sınır yoktur.
İnsanların hayatına egemen olan güç, yaratma gücüdür.

Bağnazlık ve tutuculuk, cahilliğe dayanır. İlim cahilliği mutlaka yener, o halde halkı aydınlatmak gerekir.

“Gerçek kurtuluşu istiyorsa, her şeyden evvel bütün kuvvetimiz, bütün hızımızla bu bilgisizliği yok etmeye mecburuz” diyor.

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir sözünün anlamı kısaca; hayatta gerçek yol göstericinin bilim olduğudur. Bilimin yol göstericiliği ile başarıya ulaşmak mümkündür.

Hayatta En Hakiki Mürşit ilimdir sözünü açıklayan yazı

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

47 Yorum

  1. Hayatta En Hakiki Mürşit ilimdir evet. Ulu önder M. K. Atatürk bu sözü o kadar yerli yerinde kullanmıştır ki bu sözün anlamına uygun dünya görüşü şarttır.

  2. Hayatta En Hakiki Mürşit ilimdir sözü kime ait diye bir soru dolaşmakta… Bunun gerçekten hiç bir önemi yok. Hayatta En Hakiki Mürşit ilimdir sözü Atatürk’le özdeşleşmiş ve Atatürk’ün söylemesiyle bu kadar sevilmiştir. İnandırıcı olduğu içindir. Bu bile Atatürk’ün milletimizin kalbindeki yeri göstermeye yeterlidir.

  3. Çok Teşekkürler Bu Çok İşime Yaradı.Öğretmenimiz Bununla İlgili Kompozisyon Verdi.Burdan Bakıyorum. wink smile

  4. Hayatta her şeyin başı sağlık tabi. Bilim olursa sağlıklı oluruz. Hiç bir şeyi kafaya takmayın, depresif olmayın, panik atak olmayın. Bol bol kitap okuyun mutlu olun.

  5. Bilim ve teknolojide gelişen ülkeler sömürülmezler. Bağımsızlıkalrını ve özgürlüklerini yitirmezler.

  6. Hayatta En Hakiki Mürşit ilimdir sözündeki anlam aslında mürşid yani gerçektir. Bu da demek oluyor ki bilimden teknolojiden ayrılma…

  7. Afrika’da çocuklar açlıktan ölüyor, halen ekmek atan tuhaf insanlar var. Yuh yani onlara.

  8. Hayatta En Hakiki Mürşit ilimdir sözü zaten her şeyi açıklıyor. Nur içinde yat büyük Atatürk.

  9. ne uzunu ne kadar kısa bu arada çok güzelmiş bu site ödevime yardımcı oldu sosyal bilgiler dersine

  10. Arkadaşlar ‘Hayatta en hakiki Mürşit İlimdir’ sözü Atatürk’e değil. H.z.Muhammed (s.a.v.) Efendimize aittir. Hadis-i Şeriftir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir