Mide Ağrısının Nedeni Psikolojik Olabilir

Mide ağrısı çeken insanlar için önerilen çareler, istenmeyen hatta daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Mide ağrısı için ağrı kesici ilaç kullanmadan önce iyi düşünmek lazım. Mide ağrısının nedenin bilinmesi çok önemli. Her yaşta görülebilen mide ağrısının gerçek nedeni başka bir sağlık problemi olabilmektedir. Hafif orta veya dayanılmaz şiddetlerde olabilen mide ağrısının nedenleri bilinirse tedavisi de kolaylaşır. Bazen karın ağrıları ile mide ağrıları karıştırılabilmektedir. Günümüz çalışma hayatının stresi, kişisel psikolojik sorunlar mide ağrısının nedeni olabilir. Psikolojik sebeplerden başka düzensiz beslenme de mide ağrılarının önemli nedenlerindendir. Yine kişinin hormonsal yapısı veya mideyle ilgili sorunlar da risk olarak kendini gösterebilir.

Mide Ağrıları İçin Bitkisel Karışımlar

Mide Ağrıları için önerilen bitkisel karışımlar veya kulaktan dolma ilaçları tercih etmeden önce mide ağrısının neden kaynaklandığının tespit edilmesi gereklidir. Modern iş hayatının getirdiği psikolojik sorunların yanında ekonomik ve sosyal sorunlardan dolayı kaygı ve gerilim yüklenen insanlarda bir çok sağlık sorunun yanında mide ağrısına da neden olabilmektedir.

Mide Ağrısının Nedeni Psikolojik Olabilir
Mide ağrısına neden olabilecek daha bir çok faktör olabilir. Örneğin, kişinin, herhangi bir besin maddesine karşı alerjik bir durum sergilemesi, başka bir hastalığın mide ağrısını tetiklemesi, kişinin hormonsal özellikleri, Tahriş ve iltihap, Apandisit, Parazitler yanında Fazla kilolar da bu ağrıların nedenleri arasında yer almaktadır. Çevresel(Sosyal) faktörler, Sinirsel nedenlerden kaynaklanan hazımsızlık, safra kesesi taşı, reflü, gastrit, ülser gibi mide hastalıkları yanında Mide kanseri gibi daha ciddi problemler de mide ağrılarının nedenlerindendir.

Mide ağrısından kurtulmak için ilaç tedavisi gerekliyse buna ancak uzman bir hekimin karar vermesi gereklidir.
Genellikle internetten yapılan mide ağrısı ilaç isimleri ve mide ağrısına ne ilaç içilir aramalarından sonra mide için en iyi ilacın bulunacağı gibi çok yanlış bir kanı oluşmuştur. Hatta öyle bir durum vardır ki kullanılan bir ilaç mide ağrısına neden olmuşsa bunun için bile ilaç aranmakta ve maalesef kullanılmaktadır. Oysa ki ilaç mideye dokununca, mide ağrısına iyi gelen antibiyotikler aramak yerine söz konusu ilacı yazan hekime danışmak en akıllıca çözüm olmalıdır.
Özetle, mide ağrıları için sihirli tedavi mide ağrısının gerçek nedinin bilinmesiyle başlar. Ağrılara neden olan unsur tespit edildikten sonra en uygun tedavi metoduna karar verilecektir. bunu da kişinin kendisi değil sağlık uzmanları yapacaktır.

Share Button

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir