Orman Yangınlarının Nedenleri ve Çözüm Yolları

Orman yangınlarının nedenleri ve çözüm yolları konusunda tüm eğitim kademelerinde bilgilendirme çalışmaları yapılmalıdır. Başta ormanlar olmak üzere sağlam bir çevre sevgisi ve çevre koruma bilinci, geleceğimiz için çok önemlidir.

Ormanlar, insanlığın doğal dostlarının başında gelir. Tıpkı bir canlıdır orman. Ağaçları, çiçekleri, böcekleri ile görsel bir şenliktir. Orman sadece güzellik değildir, orman canlıların dostudur. Oksijen kaynağıdır, erozyona karşı en etkili çözümdür de. Ağaçsız bir arazi parçası doğrusu ne güzeldir ne de sağlıklıdır. Sayısız yararı olan ormanların hiç bir zararı yoktur. İnsanlığı böylesine çok etkileyen, böylesine sonsuz yararları olan ormanlarımız için bizlerin de bir şeyler yapması gerekir. Ormanları bekleyen en büyük tehlike yangınlardır. Bu yangınlara ne yazık ki büyük oranda biz insanlar neden oluyor.

Orman Yangınlarının Nedenleri

Orman yangınlarının çıkma nedeni olarak en fazla insanların ormanlarda ateş yakması, yaktığı ateşi söndürmemesi görülüyor. Bunun dışında orman alanlarını kasti olarak yakarak ekim alanı ya da arsa olarak değerlendirme amacı da önemli bir neden.

Orman yangınlarına neden olan unsurları genel olarak iki kısma ayırabiliriz. Bunlar İnsanlar tarafından oluşturulan yangınlar ve doğal olaylardır (yıldırım düşmesi v.s) İnsanların neden olduğu yangınları da iki kısma ayırmak mümkün. Bunlar dikkatsizlik sonucu oluşan orman yangınları ve kasti olarak çıkarılan orman yangınlarıdır.

Orman Yangınlarının Nedenleri

Orman yangınlarını tümüyle yok etmek çok zordur ama en azından önlemlerini artırarak zararın en aza inmesini sağlamak mümkündür. İnsanlarımızı ormanlar konusunda bilgilendirmek, orman alanlarında piknik yapmayı engellemekle işe başlanılabilir.

Orman yangınları genellikle yaz aylarında artmaktadır. Binlerce dekar orman alanı bu mevsimde yanmaktadır.

Orman yangınlarını söndürmek, yangını haber vermek bir yurttaşlık görevi olduğu gibi aynı zamanda zorunluluktur da.

Orman yangınlarını önlemek için tüm yurttaşların bilinçlendirilmesi, yangın olduğunda neler yapılması gerektiği çeşitli tatbikatlarla anlatılmalıdır. Orman yangınlarına neden olmanın hukuki cezaları caydırıcı olmalıdır.

Orman Yangınlarının Nedenleri ve Çözüm Yolları
DestekEgitimi.com

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

52 Yorum

 1. Orman yangınları en az olsun ülkemiz ormanların bol oksijenlerin nimetlerinden yararlansın.

 2. Orman yangını mutlaka söndürülmeli ve acele edilmelidir. Küçük yangınlar büyür ve milli olanaklarımız yok olur.

 3. İstanbul’dan Nursel. Çok haklısınız, gerçekten ağaçsız bir toprak insansız bir ülkeye benzer. Ormanlarımızı sevelim ve koruyalım.

 4. Orman haftası nedeniyle hazırlamış olduğum yazıyı sizinle paylaşmak isterdim ama daha bitmedi. Mailinize göndersem olur mu?

 5. Orman Haftası , en önemli haftalardan biridir. Ormanlarımızı gerçek aşkla sevelim. sevgimizi ona gösterelim. Orman demek hayat demektir. en büyük aşk orman sevgisidir.

 6. Ormanlar bize mirastır
  Koruyalım ormanları
  Sevelim çevremizi
  insanları ağaçları ve kuşları

 7. Orman yangınlarını kasıtlı olarak çıkaranların ceza alması ve bu cezaların caydırıcı olması lazım. Ormanlar yanınca bizim de ciğerimiz yanıyor.

 8. Lütfen piknik yaptıktan sonra ateş bırakmadığımıza emin olalım. Bir daha bir daha kontrol edelim. Ormanın uzağında da olsa yaktığımız ateşi söndürelim. Lütfen lütfen..

 9. Merhaba.Ben 5. sınıf öğrencisiyim.Performans ödevime bu bilgileride katacağım.Bütün gereken bilgiler ve öneri – yollar var.Teşekkür ederim..

 10. Ormanlarımız, sürekli sigara izmaritinden yanıyor. Daha çok insanların dikkatsizliğinden kaynaklanıyor bu yüzden ormana gidenlerin ateşlerini söndürmelerini istiyor… söndürmeyenleri uyarıyorum!!!

 11. Orman yangınlarına sbep olanlar, hayatı çaldıklarını bilmeliler ve ona göere davranmalılar.

 12. ormanlarımız çok önemlidir ama bazı kendini bilmez vatandaslar ormanlarımıza zarar wermekten zewk alıyorlar ormanlarımız koruyalım bunun için elimizden geleni yapalım eminim bazılarıda bana katılıyorlardır zaten yapılması gereken şey de budur ormanlarımız bizim için çok faydalı bizim nefes almamızı sağlar LÜTFEN ORMANLARIMIZA ZARAR VERMEYELİM KORUYALIM

  1. bence bana göre çok güzel yazmışsınız…….çok sağolun baya bi işimi gördü…..tsk ederim…by 😀

 13. Çok teşekkür ettim, performansa yardımcı oldu. Arkadaşlarıma bu siteyi önericem ..

 14. Ben bütün ödevlerimi bu siteden yapıyorum ve burayı çok seviyorum. eğitim sitemizi kapatmayın sakın.

 15. Süperde bu çözümü nü içinde mi açıklıyor belli değil ama olsun buldum ya o bana yeter arkadaşlar.

 16. Orman yangınlarını çıkartanlar da tıpkı küfür eden insanlar gibi kişiliksiz yaratıklar. Orman yangınlarını çıkartanları ve küfür edenleri anneleri nasıl yetiştiriyor anlamadım.

 17. Neden çıkıyor bu yangınlar? Kesilsin artık yangınlar da biz de güzel ve rahat bi nefes alalım.

 18. Ben 5.sınıf öğrencisiyim. Performans ödevim için bu bilgiler çok gerekli oldu.Tşk ederim. Lütfen bu bilgileri dikkate alalım…

  1. Alara’ya biz de teşekkür ediyoruz. Arkadaşlarımızın bu bilgilerden yararlanlanmış olmaları ve bunu bize bildirmeleri hem sevinç hem de moral kaynağımız oluyor.

  1. Onur, teşekkürler.
   Orman yangınlarının nedenleri hakkında kısa yazı ile ilgili 2 tane resim eklenmiştir.

  1. Habil yaramadığına üzüldük. Yazıları sizin gibi arkadaşlar gönderiyor ve onların izniyle burada paylaşıyoruz.

 19. Orman Yangınlarının en bence en önemli sebebi, oemanın ne işe yaradığını iyti bilmemektir. Oturduğun sandalyeden yemek yediğin masaya kadar her şeyin orman ürünü olduğunu iyi bilmezssen gider ormanda tüp yakarsın, sigara içersin ve ateşi ortalığa atıp gidersin. Zavallı bilgisizler, ormanlar bir ülkenin her şeyidir. Ormanı yakan vatanı yakar. Dikkat edin ki vatan haini olmayasınız.

 20. bence ormanları korumalıyız çünkü bizimde başımıza gelebilen olay
  ormanlarımızı koruyalım korumayanları uyalalım

 21. Çok işime yaradı.Çok teşekkür ediyorum.Ormanların önemini bilmiyordum ama bu yazıyı okuyunca öğrendim.Çok işime yaradı size çok teşekkür ediyorum.

 22. Senin Buraya yazdığını herkes beğenir ailem bile beğendi.
  Vallaha Bunu herkes beğenir Öğretmenim bile beğendi.

 23. Bunlar çok işimize yaradı.Öğrencilerim adına teşekkürler.Ormansız dünya düşünülemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir