Şalgam Suyunun Faydaları

Şalgam Suyunun FaydalarıŞalgam suyu antioksidan kaynağı
Uzmanlar; şalgam suyunın, üretiminde kullanılan mor havuç,  şalgam turpu, az tuz, bulgur mayası ve acı süs biberi bileşenleri nedeniyle iştah açıtığını belirtiyorlar.
Şalgam suyu  vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımıcı oluyor ve sindirimi kolaylaştırıyor.

Mide ve karaciğere faydalı
Şalgam suyu, B grubu vitaminleri içermekte olup kalsiyum ve potasyum yönünden çok zengin. Bağırsakları çok iyi çalıştırması ile birlikte günde en az bir kez büyük tuvalete çıkmanızı sağlıyor.

Fazla kiloların atılmasına yardımcı 
Şalgam suyunun rahatlatıcı ve stres giderici etkisi var. Hücre yenileyici özelliği de bulunan şalgam suyunda sıfır şeker bulunuyor. Şalgam suyu ayrıca kalori miktarı son derece düşük bir içecek olma özelliği taşıyor. Örneğin yarım litre şalgam suyu içildiğinde ancak 15 kalori alınmaktadır. Bununla birlikte bol miktarda kalsiyum elementi  içerdiği , metabolizmayı hızlandırıcı fayda sağladığı için ‘Şalgam suyu zayıflatır mı?’ sorusunun cevabı kesinlikle evettir.”

Hazmı Kolaylaştırıcı
Yemeklerden önce  ya da sonrasında içilecek bir iki bardak şalgam suyu hazmı kolaylaştırmakta. Bu nedenle sindirim sistemini hızlandırıyor. Şeker hastaları, doğal bir içecek olan şalgam suyunu kolaylıkla tüketebilirler.

Uzmanlar, yüksek tansiyon hastaları ve hamilelerin şalgam suyu tüketim oranına dikkat etmeleri gerektiğinin altını çiziyorlar.

Şalgam suyu her ne kadar faydaları ile öne çıkan bir besin kaynağı olsa da aşırı tüketimi,tüm besinlerin aşırı tüketimine benzer sorunlara yol açıyor. Şalgam Suyunun zararlı olması söz konusu olmazken acı şalgam suyu, mide duyarlılıklarına bağlı şikayetlere yol açabilir.

Şalgam Suyunun Faydaları

Yazar
DestekEgitimi.com
Burçak TREAS

Share Button

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir