Yurtdışı Dil Kursları Faydalı Olur mu

Biz eğitimcilere sık sık; yabancı dilin öğrenilmesinde yurt dışında olmanın avantajlı olup olmadığı sorusu yöneltilir.  Esas olarak bir dil öğrenmenin en kolay ve anlamlı olduğu ortamın doğal ortam olduğunu kabul etmek gerekli. Bununla birlikte çağdaş iletişim araçları ve yaygınlaşan gelişen teknolojik yaklaşımlarla dil öğrenim metotları da çeşitlilik sunmaktadır. Dil öğrenme özgün ve teknik bir takım yaklaşımlarla bireye uygun bir sistem dahilinde uygulandığında olumlu sonuçlar sunmaktadır. Özetle, dil öğrenme amacı, düzeyi ile ilgili beklentilere göre şekillenecek bir dil öğretim programına ihtiyaç vardır.Yurtdışı İngilizce Kursları Faydalı mı?
Yurtdışı Dil Kursları Faydalı mıdır değil midir sorusuna da bu çerçevede yanıt vermek doğrudur.
Bir kere Yurtdışı Dil Kursları düzenleyen kurumun yapısı, vizyonu önemlidir. Sağlanan yurtdışı olanakları ve öğrenme programı ile ilgili ayrıntılı bilgi almak gereklidir. Yine gidilecek ülkedeki tüm yaşamsal ortamlar ile kurs öğrenme süreçleri ile ilgili tatmine dici bilginin kursiyere verilmiş olması gereklidir.
Bu ve ebzer kriterlere uygun seçilecek bir dil okulu veya kursu dilin konuşulduğu mekanda öğrenilmesini daha da cazip hale getirecektir. Kısacası Yurtdışı ingilizce Kursları ancak, iyi planlanmış ve belli bir sistemi ile özgün metotlara sahipse çok faydalı olabilir.

Ülkemizde ingilizce öğretimi ne yazık ki okullarımızda yeterli düzeye bir türlü ulaştırılamamıştır. Her yeni eğitim öğretim döneminde bu sorun vurgulanır ancak yeterli çözüme ulaşılmaz.  Bu sorunda yeterli ingilizce öğretmeni olmayışının etkisi de vardır ancak esas sorun bizce dil öğrenme ortam ve metodlarındaki yetersizliktir. Yabancı dil öğretimi ile ilgili bir disiplin oluşturulması ve maddi kaynak başta olmak üzere yeterli donanımın sağlanması şarttır.

Yabancı dil öğrenmek isteyen kişilerin de önemli çaba göstermesi şarttır. İşin kolay yoldan öğrenilmesi, emek harcamadan çalışmadan kazanım elde etmek mümkün değildir. Günümüzde sık sık uyurken ingilizce öğren, 1 haftada ingilizce öğren gibi ifadelerle sık karşılaşılmaktadır. Bu tür çabalar bizce, zaman kaybından başka bir şey değildir. Başka bir ülkenin dilini öğrenmek için belirtilen süreler mümkün değildir. Bunun en iyi yolu yukarıda da belirttiğimiz gibi uygun yabancı dil öğrenme metodu, kişinin özelliklerine göre seçilmiş bir eğitim programıdır. Bu programın uygulamalarla desteklenmesi elbetteki önemli bir avantajdır.

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir