Seo mu Etik mi Yoksa Seo Yanlışları mı?

Seo mu Etik mi Yoksa Seo Yanlışları mı? Özgün içerik, gerçek zamanlı yayın, uygun ve talep edilen konu ama sıralamada yoksunuz…. Bir Seo masalı mı yaşıyoruz?

Kısacası Tüm Seo gereklerini yerine getirdiniz ama emek çekip yayınladığınız yazının okuyucuya ulaşma şansı sıfır. Nedenini merak ediyosrsanız yazının devamını okuyun. SEO denilen şeyin koca bir yalan olmadığını ancak oyunun güçlüler arasındaki bir satranç maçına dönüştüğünü anlamınız zor olmayacak. Arada yancı sitelerin şansa hit kaptığını da…

SEO Yalan Olmaz Ama Güçlü Bir Temel Desteğe İhtiyaç Var

Öncelikle hosting tarafında rekabeti daha baştan bitiren donanım artıları olduğunu belirtelim. 3 Saniyede yüklenen dolu dolu görselli bir sayfa ile sizin tekst ağırlıklı ve 14 saniyede yüklenen sayfasının rekabeti baştan bitmiştir. Bu rakamların örnek amaçlı verildiğini belirtelim. Yine arkasında yüzlerce büyük siteden alınmış backlinkler, daha yazılmadan imlenmiş sosyal medya destekleri de cabası.

Tek Başına Seo Kurallarına Dikkat

Google Hangi yazıyı SeverSite güncel, özgün haberler giriyorum ve seo kurallarına kendimce uyuyorum. Karşılığında Google’da ilk sıra garanti mi? Değil tabi. Üstelik yazıyı siz yazdınız sizden bir kaç saat sonra botlar ve özel yazılımlar tarafından içeriğiniz resmen çalındı ama emek hırsızları ilk sayfada ama sizin esameniz okunmuyor. Hemen belirtelim ki Google sürekli güncellediği algoritmalarında bu çalıntı makaleler için önlem almaya çalışıyor ama yeterli olmadığı ortada. Bu yazıyı hazırlamadan hemen önce test amaçlı kısa bir yazı hazırlayıp sonuçlarına baktığımızda ilginç şeylerle karşılaştım.
Sevilen dizi İçerde için yeni yayınlanmış bir fragman için yazıyı girdim, sosyal medyada imledim, google’a tanıttım ve bir süre sonra indeks durumuna baktım. Yazı bu:  İçerde 16.Bölüm İlk Fragman

Ortada Fragman Yok, Arama Sonuçlarında İlk sırada

Bu basit çalışma test için yapıldı ve görüldü ki haberin özgünlüğü veya gerçekliği değil sıralamayı etkileyen başka şeyler var. Peki olmayan fragmanı 1 hafta önceden yazıp unutan ancak ziyaretçiyi o sayfaya çeken başlıklara ne demeli? Hit kapmaktan daha önemlisi etik ise Google bu süreci niçin takip edemiyor? Bu konuda bir çalışma olduğunu biliyoruz ama zamana ihtiyaç var.
Seo Yanlışları Neler?
Biz SEO yanlışı olarak bir teknik sorundan bahsederken hep imla, uygun ve özgün görsel desteği ve özgün anlatım biçimi diyoruz hep. Gerisi Google’nin sorunu. Ne de olsa bu şekliyle yürüyen hit avcılığı okuyucuyu webden nefret ettirmekten başka hiç bir işe yaramaz. Çünkü İçerde 16.Bölüm Fragmanı yayınlandı mı diye soran ziyaretçi kendini fragmanın paylaşıldığı andan 20 saat öncesinde hazırlanmış bir başlığın altında buluyorsa algısı bozulacaktır.

Seo’dan Vazgeçme ama Özgün Yazı ve Gerçek’ten de…

Her şeye rağmen doğru, gerçekçi ve size ait yani çalınmamış içerikte ısrar edin… Seo denilen şey gün gelecek sadece bu isteklere cevap veren bir algoritma kazanacak… Telif hakkı korunmuş, adaletli ve sahibinin özgün diliyle tanınmış yazılar, resimler ve videolar bizleri bekliyor.
Efendim saygılarımla

Denis Ertekin

Share Button

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir