Su İçmenin Önemi, Günde Ne Kadar Su İçmek Gerekli?

Günlük Su Tüketimi Normal şartlarda Ne kdar Olmalı? Çay, ayran veya başka sıvı içecekler suyun yerine geçer mi?

Suyun faydaları İnsanın % 60’ını oluşturan su metebolizma için gereklidir. Susuz yaşam mümkün değildir. İnsan, susuzluğa ancak birkaç gün dayanabilir. Her ne kadar aktivitelerle değişkenlik göstersede günde ortalama 2 litre suya ihtiyaç vardır. Suyun faydaları için yazılacak bir makalenin hemen her paragrafında  aman susuz kalmayın ifadesini kullanmak yerinde olur.

Vücuttaki yağ oranı artıkça su tutulumu azalır bu sebeple az kilolular daha fazla su tutarlar. Normal içilen suyun içeriğinde elektrolitler dengeli olarak bulunmaktadır. Fazla olması halinde suyun sertliğinden söz ederiz. Elektrolitlerin vücutta biyokimyasal olayları kontrol ettiği gerçeğinde kalbi unutmamak gerekir. Potasyum, kalsiyum ve sodyum başlıca elektrolitlerdir. Sadece kalp için değil bütün sistem içinde dengeli su şarttır.

Böbrek, su atılımında en önemli organdır. Su ile birlikte toksik maddelerde böbrekten süzülür. Aşırı terleme ve akciğerlerden su kaybı böbrek açısından bu yönüyle risk teşkil eder. Böbrek taşlarının en önemli sebebi su tüketiminin az olmasıdır. Yine cilt sağlığı, barsak ve beyin fonksiyonları açısından da su olmazsa olmazdır. Tansiyon düşüklüğü kanın organlara oksijen götürememesi demektir. Kan basıncı kişiye göre değişkenlik gösterse de normal değeri 110/80 olarak kabul edilir. Kanın %90’ının su olduğunu düşündüğümüzde suyun kan ve tansiyon için ne kadar mühim olduğunu daha iyi anlarız.

Günde  Ne Kadar Su Tüketmeli?

Unutmamak gerekir ki fazlası da zehirlenme yapar. Bunu bir çiçeğe fazla su vermeye benzetebiliriz. Öyleyse ne az ne de çok ama dengeli elektrolit içeren su içmek gerekir. Yaz aylarında terlemeden dolayı ihtiyaç artar, kışın içtiğimizden fazlası gerekir. Ruhsal ve bedensel sağlığımız için susuz kalmayalım!..

Suyun faydalarını anlatmak için cümleler yetersiz kalır aman SUSUZ KALMAYIN!

Opr. Dr. Muharrem YILMAZ
DestekEgitimi.com

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir