ALTIN 458,62
DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
BIST 1,1633
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Gök Gürültülü

ANESTEZİ TEKNİKERLİĞİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

11.11.2019
56
A+
A-
ANESTEZİ TEKNİKERLİĞİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

ANESTEZİ TEKNİKERLİĞİ MESLEĞİNİN ÖZELLİKLERİ, GEREKLERİ, EĞİTİM KONULARI VE İŞ OLANAKLARI

Anestezi teknikeri;

her türlü ameliyatta hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri anestezi uzmanı hekimin talimatına göre uygulayan, anestezi işlerinde hekime yardımcı olan kişidir.

Anestezi teknikerinin Görevleri;

Ameliyat olacak hastanın genel sağlık durumunu inceler,

Hastanın sağlık durumunu ve vücudunun yapısını göz önünde bulundurarak gerekli anestezi (narkoz, uyutucu madde) miktarını hekimin gözetiminde belirler ve hastayı uyutur. Hastanın hazır olduğunu, ameliyatı yapacak hekime bildirir. Ameliyat boyunca hastanın durumunu gözler; yaşamı tehlikeye girdiğinde hekimle birlikte müdahale eder. Uyandırma sırasında hastanın genel sağlık durumunu kontrol eder. Cerrahi vakalarda hastaya anestezi yönünden gerekli tüm yöntemleri uygular.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Anestezi cihazı,

– Larangoskop,

– Endotrakeal tüp,

– Anestezi ilaçları,

– Oksijen, azot protoksit,

– Halotan, frone, sevorane,

– Maske,

– Airway,

– Aspiratör.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Anestezi teknikeri olmak isteyenlerin;

– Fen bilimlerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı,

– Ellerini çabuk ve ustalıkla kullanabilen,

– Çabuk ve doğru karar verebilen, hekimin söylediklerini hemen anlayıp

uygulayabilen,

– Sorumluluk duygusu gelişmiş, dikkatli,

– Bedence sağlam ve dayanıklı,

– Başkaları ile iyi iletişim kurabilen

kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Anestezi teknikeri ameliyathanelerde görev yapar. Görev yeri çok temiz, iyi aydınlatılmış fakat ilaç kokuludur. Anestezi teknikeri görevini ayakta yürütür; görev sırasında doktorlarla ve diğer meslektaşları ile iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları ameliyat yapılan her türlü sağlık kurumunda (devlet hastaneleri, özel hastaneler, doğumevleri, üniversite hastaneleri, SSK hastaneleri ve özel klinikler) iş bulma olanağına sahiptirler.

Anestezi teknikerlerine ülkemizde büyük ihtiyaç olduğundan mezunların hemen iş bulmaları mümkündür.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi sağlık hizmetleri meslek yüksekokullarının “Anestezi” ve “Anestezi Teknikerliği” Bölümlerinde verilmektedir

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

– Meslek liselerinin Anestezi ve Anestezi Teknisyenliği bölümlerini bitirenler Anestezi, Anestezi Teknikerliği, Elektronörofizyoloji, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açık Öğretim), İş ve Uğraşı Terapisi ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

– Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda, kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Anestezi teknikerliğinin eğitim süresi 2 yıldır. Bu eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir.

Eğitim sırasında; genel kültür dersleri dışında Biyoloji, Anatomi, Fizyoloji, Farmakoloji, Özel Tedavi Yöntemleri ve Anesteziyoloji gibi meslek dersleri verilir.

MESLEKTE İLERLEME

Anestezi” ve “Anestezi Teknikerliği” ön lisans programlarını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Sağlık Memurluğu lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenim ve harç kredisi ile yurt hizmetlerinden yararlanabilirler.

Eğitim sonrası kazanç ise kamu kesiminde görev alan anestezi teknikerleri, Devlet Memurları Yasası hükümlerine göre maaş ve yan ödeme almaktadırlar. Ayrıca sağlık hizmetleri sınıfının hak kazandığı zam ve tazminatlardan yararlanırlar.

Özel işyerinde çalışanların ücretleri işverenle yaptıkları anlaşmalarla belirlenir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,

– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri,

– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi.

Destekegitimi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.