Zeka Oyunları 1

Akraba

Can’ın dayısı, Ali’nin dedesinin oğlu ise Ali’nin annesi Can’ın nesi olabilir?

Yanıt: Annesi ya da teyzesi olabilir.

Garson Ne Yapıyor?

Zeynep Hanım, akşam işten çıkışta kahve içmek için bir kafeye gitti. Bir sütlü kahve siparişi verdi. Gelen kahvenin içinden bir kıl parçası çıktı, derhal garsonu çağırarak kahvesinin değiştirmesini istedi. Garson bir süre sonra elinde sütlü kahve ile geldi. Kahve fincanını ağzına götürdüğünde ise derhal garsonu çağırdı ve kahvenin değiştirilmediğini iddia etti. Acaba Zeynep Hanım bunu nasıl anlamıştı?

Yanıt: Çünkü ruj izi hâlâ fincanın üzerindeydi.

Köşkteki Cinayet

Pazar sabahı polis karakolunun telefonu acı acı çaldı. Telefonun öbür ucunda ağlamaklı bir sesle kocasını yatağında ölü bulduğunu söyleyen bir kadın vardı. Polis hemen olay yeri inceleme ekibi ile eve gitti. Evde bulunan herkesin ifadesini aldı. Polisin, ’Bu sabah ne ile uğraşıyordunuz?’ sorusuna Yanıt olarak;

Karısı uyuduğunu,
Aşçı; kahvaltıyı hazırlamakta olduğunu,
Kâhya; Arap atlarını gezdirmeye çıkardığını,
Bahçıvan; domates ve biber topladığını,
Hizmetçi; mektupları posta kutusundan aldığını söyledi.
Tüm bu ifadeler sonucunda polis katili tutukladı. Acaba suçlu kimdi ve polis bunu nasıl anlamıştı?
Yanıt: Katil hizmetçiydi; çünkü Pazar günleri postacılar mektup dağıtmaz.

İkizler mi?

Aynı anne ve babadan aynı tarihte (gün, ay, yıl) doğan iki kardeş ikiz olmadıklarını iddia ediyorlar. Kardeşler doğru söylediklerine göre bu nasıl olur?

Yanıt: İkiz değildirler. Üçüz ya da dördüzdürler.

Neredesin?

İstanbul’dan Fransa’ya giden bir uçaktaki yolcu, Antalya’da tatilde olan arkadaşıyla telsiz sohbeti yapıyordu. Arkadaşı, uçağın şu an nerede olduğunu sordu. Uçaktaki yolcu: “Sen’in üzerindeyim” cevabını verdi. Bu nasıl bir yanıttır sizce?

Yanıt: Uçakla seyahat eden yolcu Fransa’nın Sen (Seine) Nehri üzerinden geçiyordur.

Kızılay

Kızılay’a giderken yolda yanında altı arkadaşı olan Bora ile karşılaştım. Bora’nın arkadaşlarının her biri çanta taşıyordu. Her çantada altı köpek vardı. Her köpeğin de altı yavrusu vardı. Köpek yavruları, köpekler, çantalar, Bora ve arkadaşları… Toplam kaç kişi Kızılay’a gidiyordu?

Yanıt: Bir kişi, sadece olayı anlatan kişi Kızılay’a gidiyordu.

Islanmayan Köpek

Kemal derenin kenarında zamanın nasıl geçtiğini anlamamıştır. Annesi onu çağırdığında köpeği Çomar derenin karşı tarafındadır. Kemal bağırır: “Hadi Çomar eve geç kaldık, gel yavrum buraya.” Çomar dereyi koşarak geçer ve Kemal’in ayaklarına sürtünmeye başlar. Ödülü de bir kemik parçasıdır. Kemal köpeği severken kuru olduğunu görür, bu nasıl olmuştur?

Yanıt: Bu durumda üç olasılık vardır.

1- Dere soğuktan donmuştur.

2- Derenin üzerinde ahşap bir köprü vardır.

3- Derede hiç su yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir